| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek badania musi wynikać z ustawy

Obowiązek badania musi wynikać z ustawy

Jednostkowe sprawozdanie spółki należącej do grupy jednostek powiązanych podlega badaniu tylko wtedy, gdy wynika to z odpowiednich przepisów ustawy o rachunkowości.


WYJAŚNIENIE

Jeden z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będący spółką handlową, posiada 41,3 proc. udziałów w jej kapitale zakładowym. Zgodnie z ustawą o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) udziałowiec ten jest dla sp. z o.o. znaczącym inwestorem, zaś sp. z o.o. i jego udziałowiec są jednostkami powiązanymi. Spółka z o.o. nie spełnia warunków wymienionych w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, które zobowiązują do badania sprawozdania.

- Czy więc sp. z o.o. w myśl art. 27 ust 2 ustawy o CIT w związku z art. 64 ustawy o rachunkowości jest zwolniona z obowiązku badania przez biegłego rewidenta i ogłaszania - pyta czytelnik.

Na pytanie GP dotyczące tej kwestii Ministerstwo Finansów poinformowało, że sprawozdanie finansowe jednostek powiązanych oraz sprawozdanie skonsolidowane podlegają obowiązkowi badania oraz publikacji - w myśl art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości - w każdym przypadku, gdy wymóg sporządzenia tych sprawozdań wynika z przepisów tej ustawy. Natomiast obowiązek badania i publikacji rocznego sprawozdania finansowego (jednostkowego) dotyczy tych jednostek, które działają w formach organizacyjnoprawnych określonych w art. 64 ust. 1 pkt 1-3, bądź spełniają kryteria, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Roczne sprawozdanie finansowe sp. z o.o. należącej do grupy jednostek powiązanych, lecz niespełniających kryteriów określonych w art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości nie będzie podlegać obowiązkowi badania, a tym samym ogłoszenia w Monitorze Polskim B.

Resort finansów wyjaśnia, że zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy CIT podatnicy zobligowani do sporządzenia sprawozdania finansowego zobowiązani są do przekazania urzędowi skarbowemu sprawozdania wraz z raportem i opinią biegłego rewidenta. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, tj. ustawy o rachunkowości, są zwolnione z obowiązku badania. Przepisy nakładają na podatników jedynie obowiązek złożenia raportu i opinii, ewentualnie odpisu uchwały zgromadzenia wspólników zatwierdzających sprawozdanie finansowe.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »