| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie można ukarać spółki osobowej za przekroczenie terminu

Nie można ukarać spółki osobowej za przekroczenie terminu

Przepisy o składaniu sprawozdań finansowych w sądzie rejestrowym i urzędach skarbowych stawiają spółki osobowe w gorszej sytuacji niż członków zarządów spółek kapitałowych.


Spółki handlowe prowadzące działalność w większym rozmiarze (czyli jawne i partnerskie, kiedy ich obrót przekroczy równowartość 800 tys. euro, a komandytowe i komandytowo-akcyjne - zawsze) muszą sporządzać sprawozdania finansowe. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości czynią to w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.

Zamęt wprowadza porównanie kilku ustaw. Artykuł 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym np. mówi ogólnie o przekazywaniu dokumentów do rejestru. Stosując ten przepis można powiedzieć, że spółki osobowe składają sprawozdanie finansowe w ciągu 7 dni od chwili jego sporządzenia.

- Stosowałbym ten termin zarówno do obowiązków wobec KRS, jak i - na zasadzie analogii - w stosunku do urzędów skarbowych. Gdyby jednak w jakiejś spółce osobowej trwało to dłużej, organ podatkowy nie powinien karać jej wspólników. W ustawie podatkowej nie wyznaczono bowiem terminu - uważa Mariusz Korpalski z poznańskiej kancelarii Komarnicka, Korpalski.

Odmienna jest sytuacja spó- łek, które - jak kapitałowe - mają organy zatwierdzające dokumenty finansowe i udzielające skwitowania wspólnikom prowadzącym sprawy spółki i takich, które tego rodzaju gremiów nie powołały. Tych ostatnich jest w obrocie zdecydowanie więcej. Wspólnicy zarządzający każdej spółki osobowej, w której ustanowiono zgromadzenie zatwierdzające m.in. sprawozdania; powinni pamiętać, że ich firmy obowiązuje art. 69 ust. 1 i 2 u. o r. Ustanawia on obowiązek składania we właściwym rejestrze sądowym rocznych sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

- Jeżeli nawet wspólnicy spółki osobowej z organem zatwierdzającym sprawozdania nie zmieszczą się w tym terminie, to mogą nie bać się kar - uważa mec. Mariusz Korpalski. - Sankcje karne za opóźnienie, by mogły być zastosowane, musiałyby być zapisane w ustawie wprost. Tymczasem w stosunku do spółek osobowych bez organów zatwierdzających nie ma takich uregulowań.

Wspólnicy spółek osobowych posiadających organ zatwierdzający muszą natomiast wykazywać większą staranność. Wobec nich przepisy są jednoznaczne, a zagrożenie sankcją karną realne. Mimo to, jeśli zorientują się odpowiednio wcześnie, że mają kłopot z zatwierdzeniem sprawozdania, to mogą skorzystać z argumentu podobnego do tego, jakiego używają członkowie zarządów w spółkach z o.o. Zdarza się bowiem, że wspólnicy zatwierdzający nie zebrali się mimo prawidłowego zaproszenia na zgromadzenie przez wspólników zarządzających.

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK