| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > EBC otworzył drogę do podwyżek stóp w Polsce

EBC otworzył drogę do podwyżek stóp w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To może oznaczać kontynuację podwyżki stóp w Polsce.


Mimo otwartej krytyki ze strony niektórych polityków europejskich EBC postanowił podnieść stopy procentowe, co jednak nie spowodowało znacznego umocnienia euro. Powodem były dość łagodne wypowiedzi szefa EBC, Jeana-Claude'a Tricheta, który zasugerował, że to może być jedyna podwyżka stóp procentowych, bo m.in. widać oznaki spowolnienia gospodarki strefy euro.

- Co prawda, taka decyzja zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp w Polsce już w lipcu, bo pozwala myśleć o dalszych podwyżkach. Ale kluczowe będą dane o inflacji i płacach, które GUS poda w połowie miesiąca. Jeżeli inflacja będzie na poziomie 4,7 proc., to RPP może podwyższyć stopy już w lipcu - mówi Maja Goettig, ekonomistka Banku BPH.

Decyzja EBC oznacza, że zmniejsza się różnica między oprocentowaniem w Polsce i strefie euro. Duża różnica między stopami procentowymi ustalanymi przez EBC i RPP była jednym z czynników umacniania się złotego. Niektórzy członkowie sugerowali niepowiększanie tej różnicy, by nie umocnić zbytnio złotego i tym samym doprowadzić do osłabienia eksportu.

- Ale RPP nie powinna kontrolować różnicy między stopami w Polsce i w strefie euro, tylko na inflację. Moim zdaniem decyzja EBC jest neutralna z punktu widzenia RPP - mówi Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.

- Furtka do dalszych podwyżek stóp w Polsce została nieco szerzej otwarta. To ułatwi decyzję RPP o kolejnej podwyżce stóp procentowych, która może nastąpić w sierpniu lub wrześniu - mówi Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

4,25 proc. wynosi główna stopa procentowa w strefie euro

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »