| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > EBC otworzył drogę do podwyżek stóp w Polsce

EBC otworzył drogę do podwyżek stóp w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To może oznaczać kontynuację podwyżki stóp w Polsce.


Mimo otwartej krytyki ze strony niektórych polityków europejskich EBC postanowił podnieść stopy procentowe, co jednak nie spowodowało znacznego umocnienia euro. Powodem były dość łagodne wypowiedzi szefa EBC, Jeana-Claude'a Tricheta, który zasugerował, że to może być jedyna podwyżka stóp procentowych, bo m.in. widać oznaki spowolnienia gospodarki strefy euro.

- Co prawda, taka decyzja zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp w Polsce już w lipcu, bo pozwala myśleć o dalszych podwyżkach. Ale kluczowe będą dane o inflacji i płacach, które GUS poda w połowie miesiąca. Jeżeli inflacja będzie na poziomie 4,7 proc., to RPP może podwyższyć stopy już w lipcu - mówi Maja Goettig, ekonomistka Banku BPH.

Decyzja EBC oznacza, że zmniejsza się różnica między oprocentowaniem w Polsce i strefie euro. Duża różnica między stopami procentowymi ustalanymi przez EBC i RPP była jednym z czynników umacniania się złotego. Niektórzy członkowie sugerowali niepowiększanie tej różnicy, by nie umocnić zbytnio złotego i tym samym doprowadzić do osłabienia eksportu.

- Ale RPP nie powinna kontrolować różnicy między stopami w Polsce i w strefie euro, tylko na inflację. Moim zdaniem decyzja EBC jest neutralna z punktu widzenia RPP - mówi Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku.

- Furtka do dalszych podwyżek stóp w Polsce została nieco szerzej otwarta. To ułatwi decyzję RPP o kolejnej podwyżce stóp procentowych, która może nastąpić w sierpniu lub wrześniu - mówi Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

4,25 proc. wynosi główna stopa procentowa w strefie euro

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK