| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dziś jeszcze można namówić wspólników

Dziś jeszcze można namówić wspólników

 Zmieniła się polityka Ministerstwa Sprawiedliwości i nie tylko urzędy skarbowe, ale i sądy rejestrowe zaczęły stosować sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego.

Mariusz Korpalski, radca prawnu z poznańskiej kancelarii Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna

MARIUSZ KORPALSKI

radca prawny z poznańskiej kancelarii Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna

• W większości spółek z o.o. i akcyjnych mija dziś (30 czerwca) termin, w którym powinny odbyć się zwyczajne zgromadzenia wspólników (art. 231 k.s.h.) i zwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy (art. 395 k.s.h.). Czy z pana doświadczeń wynika, że wszyscy członkowie zarządów spółek kapitałowych dopełniają obowiązku zwołania ich, a potem złożenia w porę stosownych dokumentów w sądach rejestrowych i urzędach skarbowych?

- Niestety, dalej wielu nie ma świadomości, że skończyły się czasy, kiedy udawało się uniknąć sankcji za niedotrzymywanie terminów związanych z przekazywaniem dokumentów po zwyczajnych zgromadzeniach sądom i urzędom. Jedynie prasa przypominała o tych terminach. Tymczasem zmieniła się polityka Ministerstwa Sprawiedliwości i nie tylko urzędy skarbowe, ale i sądy rejestrowe zaczęły stosować sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego. Te ostatnie informują też teraz prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw. Dla nich wielkość spółki ani jej standing finansowy nie mają znaczenia, gdy w grę wchodzi prawdopodobieństwo zaniedbań.

• Skoro spóźnialskim nieuchronnie grożą sankcje z kilku ustaw, to czy można jeszcze próbować uniknąć którejś z nich?

- W spółkach kapitałowych w ciągu dziesięciu dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego należy złożyć dokumenty do urzędu skarbowego, więc urzędnicy nader często są zdania, że naruszenie tego terminu powoduje sankcję z art. 56 par. 4 kodeksu karnego skarbowego, który mówi o niezgłoszeniu na czas deklaracji. Karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega podatnik, który nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia. Moim zdaniem jednak sprawozdanie finansowe to nie deklaracja i tej właśnie kary nie powinno się stosować. Dlatego zarząd spółki kapitałowej powinien w tego rodzaju sytuacji skorzystać ze środków zaskarżenia już na etapie postępowania przygotowawczego. Musi również jak najszybciej złożyć sprawozdanie wraz z wyjaśnieniem, dlaczego wcześniej nie wywiązał się z obowiązku. Można np. wykazać, że członkowie zarządu próbowali w stosownym terminie namówić wspólników do przeprowadzenia zwyczajnego zgromadzenia, lecz ci się nie stawili. Takie fakty najczęściej mają miejsce.

• A jak mogą się dziś bronić osoby, które nie zwołały zwyczajnego zgromadzenia na czas?

- Zarząd może jeszcze namówić wspólników, by do końca dnia podjęli uchwały w sprawie sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy i udzielili członkom organów spółki absolutorium. Jeśli wspólnicy stawią się w jednym miejscu i podejmą uchwały, to nie będzie problemu. Gdy jednak tego nie zrobią, to odpowiedzialności z zarządu nie zdejmiemy.

Rozmawiała DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »