| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom łatwiej będzie rozliczać się z PFRON

Firmom łatwiej będzie rozliczać się z PFRON

Pracodawcy, którzy w lipcu opłacą składki do ZUS za niepełnosprawnych pracowników, łatwiej będą mogli starać się o refundację z PFRON.

W tym miesiącu w elektronicznym Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, który prowadzi Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uruchomione zostały ułatwienia, które mają skrócić czas, jaki pracodawcy i renciści prowadzący firmy muszą poświęcić na ubieganie się o refundację składek ZUS niepełnosprawnych.

Dzięki zmianom firmy nie będą już musiały samodzielnie wyliczać, jakie podwyższone koszty zatrudnienia osób niepełnosprawnych ponieśli od początku roku, SODiR przygotuje im bowiem raporty danych o wzrastających co miesiąc podwyższonych kosztach zatrudnienia. Kolejnym ułatwieniem jest fakt, że załączniki INF-D-P oraz INF-U-P do wniosku o refundację składek od czerwca mogą być sortowane według nazwiska i numeru załącznika, a nie jak wcześniej wyłącznie według numeru PESEL. Z kolei korespondencja wysyłana do pracodawców z systemu SODiR będzie sortowana od wiadomości ostatnio otrzymanej.

Niektóre ułatwienia będą dotyczyć wyłącznie zakładów pracy chronionej.

- Otrzymają oni raport z informacją o tym, jaką kwotę mają przekazać na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - mówi Anna Pałecka-Błaszczyk, konsultant Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zakłady pracy chronionej przekazują na ZFRON różnicę między otrzymaną pomocą na zatrudnienie niepełnosprawnych i wypłaconymi im wynagrodzeniami.

Wszystkie ułatwienia zostały wypracowane przez PFRON we współpracy z organizacjami pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz firmą Sygnity, która stworzyła aplikację SODiR i jest odpowiedzialna za jej modyfikacje. Pracodawcy domagali się zmian w systemie obsługi, gdyż znacznie wydłużył się czas, jaki muszą poświęcać na ubieganie się o takie wsparcie. Wynika to z faktu, że od 1 stycznia 2008 r. sami muszą opłacić składki ZUS za niepełnosprawnych pracowników, a następnie starać się o ich refundację z funduszu. Wcześniej rozliczeń takich dokonywały między sobą ZUS i PFRON.

Z przeprowadzonej w maju ankiety Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że ponad 90 proc. firm domaga się uproszczeń w aplikacji SODiR.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »