| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma wliczy premię do zasiłku, gdy nie wypłaci jej na zwolnieniu

Firma wliczy premię do zasiłku, gdy nie wypłaci jej na zwolnieniu

Jeśli firma pobierze składkę chorobową do premii, a nie wypłaca jej pracownikowi w okresie zwolnienia lekarskiego, to taki składnik wynagrodzenia powinien być wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

ORZECZENIE

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.) nie jest zgodny z konstytucją, jeśli nie przyznaje ubezpieczonemu zasiłku chorobowego w wysokości odpowiadającej wcześniej pobranej składki chorobowej (od wszystkich składników płacy), a jeśli firma nie wypłaciła tych składników, w okresie zwolnienia lekarskiego.

Przepisy stanowią, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszenia ich za okres pobierania zasiłku. Jeśli więc pracownik otrzymuje od pracodawcy na przykład całą premię w okresie zwolnienia lekarskiego, ZUS wylicza mu zasiłek tylko od podstawowej pensji. Skargę konstytucyjną w tej sprawie wniosła Grażyna G. Jej pracodawca przy obliczaniu zasiłku nie uwzględnił premii uznaniowej. Regulamin wynagradzania stanowił, że ta premia nie podlega zmniejszeniu w okresie pobierania zasiłku chorobowego. Sądy rejonowy i apelacyjny oddaliły powództwo skarżącej, w którym domagała się niewypłaconej części zasiłku chorobowego.

- Państwo nie może najpierw pobierać składek chorobowych w wysokości 2,45 proc. przychodów brutto, a następnie, kiedy ten zachoruje, uzależnić kwotę wypłacanego mu zasiłku od treści regulaminu wynagradzania, o której decyduje pracodawca - mówi Bogdan Guźliński, pełnomocnik skarżącej.

Podobnie uważa Dorota Bieniasz, wicedyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczeń Społecznych RPO. Jej zdaniem zaskarżony przepis narusza konstytucyjne prawo skarżącej do zabezpieczenia społecznego na wypadek niezdolności do pracy ze względu na chorobę.

TK uznał częściowo rację skarżącej.

- O kwocie wypłacanego zasiłku nie powinna decydować dobra lub zła wola pracodawcy określającego treść regulaminu wynagradzania - wskazał Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK.

Sygn. akt 16/06

PAWEŁ JAKUBCZAK

paweł.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK