| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nabywca majątku nie poniesie odpowiedzialności za długi

Nabywca majątku nie poniesie odpowiedzialności za długi

Od 2009 roku zmieni się zakres odpowiedzialności za długi podatkowe. Nabywca składników majątku firmy nie będzie odpowiadał solidarnie za zaległości. Zdaniem ekspertów to dobra zmiana, która wyeliminuje dzisiejsze pułapki.

Nabywcy składników majątkowych powinni jedynie pamiętać, że nawet po wejściu w życie omawianej zmiany nadal możliwe będzie obciążenie takich składników zastawem skarbowym (w celu zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych zbywcy).

- Dlatego dobrze jest sprawdzić przed transakcją, czy nabywany przez podatnika przedmiot nie figuruje w rejestrze zastawów skarbowych. Taki zastaw skuteczny jest bowiem wobec każdorazowego właściciela przedmiotu - radzi Tomasz Rolewicz.

Obecnie nabywcy aktywów mogą się chronić przed odpowiedzialnością solidarną za zaległości podatkowe jedynie poprzez uzyskanie od fiskusa zaświadczenia, że zbywca nie zalega z podatkami. Na ten aspekt zwraca uwagę Adam Soska, menedżer w Ernst & Young, który stwierdza, że zmiana w Ordynacji podatkowej ułatwiłaby obrót pojedynczymi aktywami trwałymi i zmniejszyła ryzyko podatkowe dla ich nabywców.

Niestety, w świetle przepisu przejściowego na pełny efekt nowelizacji trzeba będzie poczekać aż do przedawnienia się zaległości podatkowych powstałych przed jej wejściem w życie.

- Do tego czasu nabywcy aktywów trwałych będą nadal potrzebowali zaświadczeń o braku zaległości podatkowych zbywcy, aby się skutecznie chronić przed ich przejęciem. Warto postulować zmianę tego przepisu tak, aby odnosił się on do daty zbycia składników majątkowych i objął wszystkie przyszłe transakcje tego typu - podpowiada Adam Soska.

Grzegorz Maślanko, partner w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, również twierdzi, że planowane zmiany to dobra wiadomość dla nabywców środków trwałych, którzy - nie mając świadomości swojej odpowiedzialności - nie pozyskują odpowiedniego zaświadczenia od organów podatkowych. Nie zdąży z tej zmiany skorzystać np. pewien przedsiębiorca, który nabył używany samochód od dealera samochodowego i dopiero od pracowników urzędu skarbowego dowiedział się, że był to środek trwały, a nie towar handlowy, przy czym dealer miał znaczące zaległości podatkowe.

- Z kolei budżet państwa będzie miał nieco bardziej ograniczone możliwości egzekwowania podatków, z których zapłatą zalegają zbywcy. Wydaje się, że nie będzie to wielki uszczerbek w dochodach państwa - podsumowuje Grzegorz Maślanko.

15 tys. zł to dzisiejszy próg, od którego mamy do czynienia z odpowiedzialno- ścią nabywców składników majątku za zaległości podatkowe zbywcy

Odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe firmy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK