REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca musi zadbać o zdrowie pracownika

Bożena Walewska-Zielecka

REKLAMA

Prawie 25 proc. pracowników odczuwa zmęczenie, a co szósty wykazuje oznaki wypalenia. Przeszło 50 proc. uskarża się na bóle kręgosłupa, 30 proc. na bóle głowy i migreny - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Medicover.

Raport z badań wskazuje na czynniki, które mają wpływ nie tylko na efektywność pracowników, ale również na ich motywację do pracy. Okazuje się, iż uciążliwe dolegliwości kadry pracowniczej mają wpływ na spadek wydajności w przedsiębiorstwach.

REKLAMA

REKLAMA

Blisko 25 proc. pracowników właśnie w pracy odczuwa zmęczenie, co szósty wykazuje zaś oznaki wypalenia. Przeszło 50 proc. wszystkich badanych uskarża się na bóle kręgosłupa, zmęczenie oczu, a 30 proc. - na bóle głowy i migreny. Nie ma więc wątpliwości, iż uciążliwe dolegliwości w bezpośredni sposób przekładają się na spadek wydajności przedsiębiorstw.

Z punktu widzenia osób zarządzających polskimi przedsiębiorstwami Raport może okazać się jednym z ważniejszych źródeł informacji zarządczej. Wiedza wynikająca z niego, choć nie gwarantuje firmie sukcesu, może być istotnym wsparciem dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować warunki pracy, np. inwestując w zdrowie pracowników.

Z raportu wynika, iż niektórzy pracownicy, mimo że obecni w pracy, w praktyce niewiele wnoszą do organizacji, są mało efektywni - właśnie ze względu na wspomniane problemy zdrowotne.

Nieefektywna obecność w pracy to zjawisko wciąż słabo w Polsce znane, a przecież z punktu widzenia pracodawcy potencjalnie niezwykle groźne. Skalę problemu unaoczniły badania przeprowadzone kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych. Nieefektywna obecność w pracy uznana została wtedy za największe obciążenie finansowe dla przedsiębiorców, a wynikała ona ze złego stanu zdrowia pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z Raportu Medicover wynika, że co siódmy pracownik przez co najmniej dwie godziny dziennie pracuje na minimalnych obrotach lub nie pracuje wcale. Niektórzy wydłużają ten okres do ponad czterech godzin. Dla statystycznego przedsiębiorcy zatrudniającego 100 osób oznacza to stratę 120 tys. zł rocznie.

Pakiet medyczny, czyli faktycznie możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej, może być rozwiązaniem problemów pracowników i pracodawców. Sami pracownicy wskazują na zintegrowaną opiekę medyczną jako najbardziej pożądany dodatek do wynagrodzenia. Obecnie z takiego rozwiązania korzysta 27 proc. pracowników. To doskonały sposób ich motywowania i zwiększania efektywności.

Dla pracodawców może się on okazać wyjątkowo trafną inwestycją, bo jedna złotówka zainwestowana w pakiet kompleksowej opieki medycznej może przynieść nawet kilka złotych zwrotu.

KTO WZIĄŁ UDZIAŁ W BADANIU

Raport o zadowoleniu z pracy i postawach prozdrowotnych wysoko wykwalifikowanych pracowników przedsiębiorstw działających na polskim rynku został opracowany na podstawie badania zleconego przez Medicover i przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych Gemius. Celem badania było określenie stopnia zadowolenia z pracy osób zatrudnionych w firmach działających na rynku polskim. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). I wzięło w nim udział 1051 pracowników małych, średnich i dużych przedsiębiorstw posiadających wyższe kwalifikacje.

Pełna treść Raportu www.medicover.pl.

BOŻENA WALEWSKA-ZIELECKA

zastępca dyrektora ds. klinicznych w Medicover. Odpowiedzialna za jakość opieki medycznej i rozwój merytoryczny kadry medycznej. Współtwórca Raportu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA