| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma opłaci czesne za przedszkole

Firma opłaci czesne za przedszkole

Zwolnienie na trzy lata firm z opłacania składek do FP i FGŚP za pracowników wracających z urlopu macierzyńskiego nie zmieni ich sytuacji na rynku pracy.


Zmiana prawa

Pracodawcy nie będą opłacali składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego przez 36 miesięcy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu. Taki przepis zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz innych ustaw (tzw. ustawa rodzinna), którym niedługo zajmie się rząd.

Eksperci i przedsiębiorcy podkreślają, że takie zwolnienie nie zmieni sytuacji na rynku pracy.

- Oszczędność dla firmy z tytułu takiego zwolnienia jest niewielka - mówi Bogumił Rogowski, dyrektor w Essve.

Pracodawca pobiera z pensji pracownika składki: na FP w wysokości 2,45 proc. i na FGŚP - 0,1 proc.

- Takie zwolnienie będzie zachętą jedynie dla małych firm, dla których liczy się każde 100 zł oszczędności - mówi Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Tłumaczy, że w praktyce firma poczeka kilka miesięcy na powrót kobiety specjalisty z kilkuletnim stażem z urlopu macierzyńskiego i nie będzie miała w tym przypadku znaczenia zachęta finansowa proponowana przez rząd. Nie będzie ona również miała znaczenia przy podejmowaniu przez pracodawcę decyzji o zatrudnieniu kogoś na miejsce zwykłego pracownika, który nie ma istotnego wpływu na funkcjonowanie firmy, np. handlowca z niewielkim stażem.

- Mogą być trudności z utrzymaniem stanowiska pracy dla osoby, która była np. na trzyletnim urlopie wychowawczym niezależnie od jej doświadczenia i wartości dla firmy - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że w takich przypadkach zwolnienie z opłacania składek nie ma znaczenia.

Projekt ustawy rodzinnej zakłada też, że pracodawca będzie mógł tworzyć przedszkola i żłobki, wykorzystując w tym celu pieniądze z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Umożliwia także finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi pracowników w wybranych przez nich przedszkolach i żłobkach.

- Dzięki dofinansowaniu z Funduszu kobiety częściej będą mogły decydować się na droższe od państwowych przedszkola prywatne, które są dłużej otwarte - nawet do godziny 20.00 - mówi Agnieszka Borkowska-Bałczun, członek zarządu AS Bau.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK