| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Informacje o zadłużeniu służą bezpieczeństwu

Informacje o zadłużeniu służą bezpieczeństwu

Fundusze sekurytyzacyjne, firmy faktoringowe i windykacyjne powinny mieć prawo przekazywania informacji o konsumentach do biur informacji gospodarczej.

• Czy powinny obowiązywać kwoty długu, które uprawniają do zgłoszenia informacji do BIG?

- Większość rejestrów działających na świecie nie przewiduje dolnego ograniczania kwot, jakie mogą być do rejestrów przekazane. Nie ma więc uzasadnienia, aby i w naszym systemie takie ograniczenie funkcjonowało. Ponadto dotychczasowe doświadczenia biur potwierdzają tą zasadę. Likwidacja limitu kwot również powinna przyczynić się do walki z akceptacją drobnych nieuczciwości życia codziennego, które obciążają rzetelnych obywateli zapewne wyższymi cenami usług komunalnych czy produktów masowych.

• Jak należy w tym kontekście traktować drobne zobowiązaniakonsumentów wobec przewoźników, wynikające z niepłacenia za bilety?

- Zjawisko to występuje z dużym nasileniem w usługach przewozu regularnej komunikacji publicznej. Wartość jednostkowa zobowiązań w przypadku tej branży jest niewielka, nieistotna z punktu widzenia dziś obowiązującej ustawy, natomiast ich wartość globalna jest wysoka i negatywnie wpływa na sytuację finansową wierzyciela. Na skutek, wydawałoby się nieistotnych, kwot nieuiszczonych należności przewoźnicy ponoszą poważne straty. W efekcie powoduje to, że nie są w stanie zapewnić wysokiego poziomu świadczonych usług rzetelnym konsumentom. Ekonomiczny sens przekazywania informacji dotyczących zobowiązań o niewielkich kwotach powinien zostać poddany weryfikacji rynku - do wierzyciela powinna należeć decyzja, czy przekazanie danych o takim zobowiązaniu jest dla niego opłacalne.

Fot. Archiwum

• ANDRZEJ ROTER

ekonomista, praktyk gospodarczy, były dyrektor finansowy i członek zarządu takich firm jak Sportis, Jacob Gerhardt Polonia, Best, PHZ Navimor

 

Rozmawiała Ewa Grączewska-Ivanova

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK