| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co trzecia firma zatrudni nowych pracowników

Co trzecia firma zatrudni nowych pracowników

32 proc. pracodawców zamierza w najbliższym kwartale zatrudniać nowych pracowników - wynika z najnowszego badania Manpower Barometr Perspektyw Zatrudnienia.


Największy wzrost zatrudnienia w III kwartale tego roku nastąpi w przemyśle wydobywczym. Takie deklaracje składa aż 47 proc. pracodawców z tego sektora. Masowo będą zatrudniać pracowników także firmy z branży budowlanej. Zwiększenie zatrudnienia planuje 45 proc. tych firm.

Szefowie restauracji i hoteli także planują zatrudniać nowe osoby. Deklaruje to 29 proc. takich pracodawców, czyli o 4 proc. więcej niż w ubiegłym kwartale. Wzrost zatrudnienia planuje także 29 proc. przedsiębiorców z sektora handlu detalicznego i hurtowego. Jednak aktywność w tym zakresie zgłosiło o 5 proc. mniej pracodawców niż w minionym kwartale.

Z kolei deklaracje pracodawców z sektora nazwanego przez Manpower: finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi pozwalają na ustalenie prognozy wzrostu zatrudnienia na poziomie 27 proc.

Choć w kolejnych miesiącach zwiększyć liczbę pracowników zamierza także 22 proc. pracodawców z sektora produkcji przemysłowej, to jest ich o 7 proc. mniej niż w ubiegłym kwartale. Podobnie jest w transporcie i logistyce. W II kwartale tego roku 23 proc. przedsiębiorców planuje powiększyć kadrę, czyli o 5 proc. mniej niż w poprzednich trzech miesiącach.

Najmniejszy optymizm dotyczący wzrostu zatrudnienia deklarują pracodawcy z sektora energetyki, gazownictwa i wodociągów. Tylko 13 proc. z nich chce przyjąć do pracy nowe osoby. Podobnie jest w sektorze publicznym - 13 proc. firm zamierza zatrudnić nowych pracowników w lipcu, sierpniu i wrześniu. To o 10 proc. mniej niż w poprzednich miesiącach.

Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska, wskazuje ponadto, że 3 proc. pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 59 proc. nie zamierza w ogóle zmieniać zatrudnienia w swoich firmach.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK