| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie kryzysu w firmach w II połowie roku

Nie będzie kryzysu w firmach w II połowie roku

W większości branż II półrocze będzie słabsze niż pierwsze, ale jednocześnie lepsze niż II połowa 2007 r. Eksport i inwestycje będą rosły wolniej, ale nie ma mowy o załamaniu. Wysoki wzrost sprzedaży i inwestycji będzie notował sektor finansowy oraz AGD, trudny okres przed firmami transportowymi

ADAM USZPOLEWICZ

prezes grupy Commercial Union Polska

W II połowie tego roku przypis z polis ze składką regularną zwiększy się o ok. 20 proc. w stosunku do II połowy 2007 r. Dynamikę sprzedaży produktów inwestycyjnych bardzo trudno oszacować, gdyż charakteryzuje się ona dużą zmiennością związaną z sytuacją na giełdach.

II półrocze przyniesie dalszy wzrost przychodów sektora bankowego. Nadal dobrze będą sprzedawały się kredyty hipoteczne, dynamicznie będzie rosła akcja kredytowa w segmencie pożyczek gotówkowych. Rosnące płace i utrzymująca się nieufność wobec inwestycji giełdowych sprawi, że przyrosty depozytów liczone w ujęciu rocznym także będą charakteryzowały się wysoką dynamiką. Po kiepskim półroczu, także sytuacja TFI powinna się poprawić. Banki nadal będą silnie inwestować, głównie w rozwój sieci oddziałów. Poza dużymi miastami pokrycie sieciami placówek jest nadal w Polsce niskie. Dopiero w przyszłym roku może nastąpić spowolnienie ekspansji inwestycyjnej banków.

MARCIN MAZUREK

analityk rynku bankowego, Intelace Research

Sprzedaż sektora bankowego będzie nadal rosła, wynik netto też wzrośnie w całym 2008 roku, ale rentowność będzie spadała wskutek rosnących kosztów. To już częściowo widać po danych za I kwartał. Wzrost kosztów wynikać będzie z rosnących pensji w sektorze bankowym, a także z presji konkurencyjnej, która nie pozwoli na duże podniesienie marż. Innym czynnikiem zwiększającym koszty są dla banku usługi związane z outsourcingiem czy wynajmem pomieszczeń, które też szybko rosną.

W II połowie roku nadal będzie spadała wartość rynku telefonii stacjonarnej i będzie o 2-4 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Spadki przychodów z abonamentu i połączeń napędzane są przez rezygnacje z linii stacjonarnych na rzecz telefonii komórkowej. Oczekiwany jest dalszy wzrost wartości rynku szybkiego internetu (tu kierowana będzie większość inwestycji telefonii stacjonarnej), ale jego dynamika będzie się zmniejszała m.in. dlatego, że sporo osób w tym roku odnawia kontrakty zawarte dwa lata temu, gdy ceny były wyraźnie wyższe.

II połowa roku w telefonii komórkowej przyniesie wzrost konkurencji: pojawią się nowi gracze m.in. należący do Cyfrowego Polsatu Halo Polsat. Oczekiwany jest kilkunastoprocentowy spadek kosztów używania komórki w usługach przedpłaconych. Spodziewane jest spowolnienie tempa wzrostu przychodów z ok. 10-12 proc. w I półroczu do 6-8 proc. w II półroczu. Plany inwestycyjne operatorów komórkowych są wyższe niż ubiegłoroczne, a apogeum ich realizacji, jak co roku, przypadnie na II półrocze.

PIOTR NESTEROWICZ

dyrektor generalny Tele2 Polska

Nie spodziewam się wielkich zmian na rynku telefonii stacjonarnej. Telekomunikacja Polska będzie obsługiwać coraz mniej linii telefonicznych i tracić kilkadziesiąt tysięcy klientów miesięcznie na rzecz Tele2 oraz Netii. Celem Tele2 na druga połowę roku jest zdecydowane zwiększenie sprzedaży szybkiego internetu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK