| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Obowiązek podwójnej rejestracji zostanie zlikwidowany

Jedna rejestracja VAT powinna umożliwić podatnikom dokonywanie zarówno transakcji krajowych, jak ich wewnątrzunijnych - uważa Komisja Przyjazne Państwo.


ZMIANA PRAWA

Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Przyjazne Państwo omówione zostały kolejne inicjatywy ustawodawcze w zakresie zmian w ustawie o VAT. Komisja zdecydowała o skierowaniu do Sejmu projektu zakładającego likwidację obowiązku oddzielnej rejestracji VAT dla transakcji krajowych i wewnątrzunijnych.

Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego, bez konieczności składania dodatkowego zgłoszenia w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Komisja przyjęła także propozycję zmian w przepisach regulujących rozliczenie VAT w odniesieniu do długów nieściągalnych. Projektowane zmiany pozwalają na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez podatników w związku z tzw. złymi długami. Jednocześnie koszty podatku mają zostać przerzucone na podmioty uchylające się od zapłaty należności.

Komisja rozpatrzyła również projekt zakładający likwidację obowiązku składania deklaracji podatkowych za okresy, w których podatnik nie dokonywał żadnych transakcji podlegających opodatkowaniu VAT oraz nie zamierza odliczać podatku naliczonego. Inna omawiana wczoraj nowelizacja umożliwia podatnikom odliczanie podatku naliczonego w okresie roku od powstania tego prawa, a nie jak obecnie w ciągu dwóch miesięcy. Ze względu na wady legislacyjne obu projektów Komisja nie zdecydowała się wczoraj na skierowanie ich do Sejmu.

Ważne!

Zgodnie z proponowaną zmianą podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK