| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie chcą, by z opłat recyklingowych finansować inne cele niż demontaż aut

Przedsiębiorcy nie chcą, by z opłat recyklingowych finansować inne cele niż demontaż aut

Przedsiębiorcy protestują przeciwko ustawie, która pozwoli, by za pieniądze pochodzące z opłat recyklingowych można było finansować inne cele niż demontaż aut.


Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów skierowało wczoraj do prezydenta RP protest w sprawie przejęcia środków przeznaczonych na recykling pojazdów na zupełnie inne cele niż z nim związane.

Władze stowarzyszenia FORS liczą, że prezydent nie podpisze nowelizacji ustawy prawo ochrony środowiska. Zakłada ona, że pieniądze z tzw. subfunduszu wrakowego będą mogły być przeznaczone na przedsięwzięcia niezwiązane z dopłatami do demontażu pojazdów. Chodzi o kwotę około 450 mln zł rocznie. Pieniądze te pochodzą z opłat recyklingowych, które są uiszczane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez osoby i firmy sprowadzające do Polski samochody.

- Jeżeli prezydent podpisze tę ustawę, to będzie międzynarodowy skandal. Zamiast zadbać o środowisko, wykorzystując zebrane środki, roztrwoni się ogromną kwotę na konferencje o problemach dotyczących innych dziedzin - mówi Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów.

Zgodnie z nowelizacją pieniądze ze środków zgromadzonych w NFOŚiGW - pochodzących z opłat recyklingowych mają być przeznaczone na finansowanie m.in. konferencji klimatycznej w Poznaniu, która ma się odbyć w grudniu tego roku. Zdaniem Ministerstwa Środowiska, które przygotowało propozycje zmian, wydatkowanie pieniędzy zgromadzonych z opłat recyklingowych przebiega niewłaściwie. Według NFOŚiGW w ubiegłym roku z opłat recyklingowych wpłynęło około 450 mln zł. Z tych pieniędzy gminy otrzymają niecałe 3,5 mln zł na dopłaty do demontażu porzuconych aut. W konsekwencji wiele stacji demontażu ma problem z uzyskaniem dopłat.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »