| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od dziś dofinansowanie także do wczasów za granicą

Od dziś dofinansowanie także do wczasów za granicą

Od 4 czerwca pracodawcy mogą dofinansować swoim pracownikom wczasy także za granicą, a nie - jak dotychczas - tylko te spędzone w kraju.

Dziś wchodzi w życie przyjęta przez Sejm w marcu tego roku nowelizacja ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 

Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2007 roku. Trybunał orzekł wówczas, że przepisy pozwalające na dopłaty do wypoczynku pracowników wyłącznie do wczasów w kraju są niezgodne z konstytucją.

 

Trybunał podzielił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, że prowadzi to do znacznego "ograniczenia wolnego wyboru miejsca spędzania wypoczynku przez pracowników objętych zakładowym funduszem świadczeń socjalnych".

 

Nowelizację pozytywnie oceniła Konfederacja Pracodawców Polskich w przesłanej PAP we wtorek informacji prasowej. Zdaniem KPP, "taka regulacja pomoże spędzić urlop za granicą także osobom gorzej sytuowanym, którym obecnie pozostaje jedynie udział w - relatywnie tańszych - pielgrzymkach religijnych czy wczasach zdrowotnych".

 

Jak podkreślili pracodawcy, na nowym rozwiązaniu skorzystają również te osoby, które zechcą uczestniczyć np. w zagranicznych kursach językowych lub wysłać na nie swoje dzieci.

 

"Mamy nadzieję, że wprowadzenie nowego przepisu pomoże w niwelowaniu barier, chociażby właśnie językowych, osobom mniej zamożnym, a w efekcie umożliwi im dostęp do lepiej płatnej pracy" - zaznaczył ekspert KPP Henryk Michałowicz.

 

Przypomniał również, że dotychczasowe przepisy o dofinansowywaniu przez pracodawców wczasów pracowników, szczególnie godziły w zatrudnionych w Polsce obcokrajowców, uniemożliwiając im korzystanie z dopłat do urlopu spędzanego w ich ojczystym kraju. Według KPP, stanowiło to dyskryminację ze względu na obywatelstwo i naruszało przepisy kodeksu pracy.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »