| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

W II kwartale 2008 r. inwestycje przedsiębiorstw w Polsce mają wynieść 34 mld zł. W kolejnych miesiącach dynamika inwestycji osłabnie, ale utrzyma poziom powyżej 10 proc. Głównym powodem hamowania inwestycji będą skutki spowolnienia gospodarczego na świecie.

A spowolnienie na świecie, nawet jeżeli nie tak głębokie, jak spodziewano się tego jeszcze kilka miesięcy temu, nastąpi, a razem z nim zmniejszy się popyt na polskie towary za granicą. Do tego dochodzi kwestia mocnego złotego.

- Firmy mogą przyjąć bardziej konserwatywne strategie rozwoju, powolne poprawianie marż, a nie ekspansję w postaci akwizycji czy inwestowania w moce produkcyjne - mówi Łukasz Tarnawa.

Ekonomiści niejednoznacznie interpretują wpływ wyższych płac na spowolnienie i w efekcie mniejszą chęć do inwestowania.

- Rosnące koszty pracy dokładają się do problemów firm związanych np. z mocnym złotym dla eksporterów, ale jednocześnie można użyć tego argumentu w drugą stronę - wyższe płace zmuszają firmy do zwiększania wydajności. Moim zdaniem głównym powodem spowolnienia inwestycji będzie mniejszy popyt zagraniczny przy jednocześnie mocnym złotym, a dla producentów na krajowy rynek problemem będzie wypieranie rodzimej produkcji tanim importem - uważa Mateusz Szczurek z ING Banku.

W Polsce przedsiębiorcy także muszą liczyć się z trudniejszym - poprzez rosnącą cenę - dostępem do kapitału.

- Na razie I kwartał pokazał bardzo przyzwoitą dynamikę kredytów dla przedsiębiorstw, ale problem rosnącej ceny kredytów może dotknąć firmy w kolejnych kwartałach, choć nie będzie to czynnik decydujący o spowolnieniu inwestycji. Pozyskanie kapitału czy to na rynku zewnętrznym, czy to w kraju jeszcze w II połowie roku będzie relatywnie trudne - twierdzi Łukasz Tarnawa.

- Tu nie ma jednak mowy o załamaniu, bo prognozowane przez nas dynamiki to przedział 10-15 proc. w II połowie 2008 oraz ok. 10 proc. w 2009 roku - mówi ekonomista Citi Handlowego.

Inwestycje polskich firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

KONRAD JASKÓŁA

prezes spółki budowlanej Polimex

Prowadzimy kilka inwestycji. Budujemy nową fabrykę konstrukcji stalowych w Siedlcach, budujemy nowe linie produkcyjne w istniejących fabrykach, dodatkowo inwestujemy w spółki zależne zwiększając ich zdolności produkcyjne często o 100 proc. Ten rok nie będzie gorszy od poprzedniego, ale wręcz przeciwnie. W 2007 roku zrealizowaliśmy inwestycje za 3,7 mld zł, w tym roku chcemy, by kwota ta wzrosła o 20-30 proc. Natomiast jeżeli chodzi o wzrost kosztów pracy, to oprócz negatywnych skutków dla firmy, warto wspomnieć, że wyższe pensje mogą skłonić wielu specjalistów z Polski do powrotu do pracy w kraju.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK