| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Standardy również dla oddziałów spółek

Standardy również dla oddziałów spółek

Niektóre oddziały przedsiębiorcy zagranicznego będą mogły sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.


NOWE PRAWO

Od 2009 roku nowa grupa jednostek będzie mogła sporządzać sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Zmiana przepisów w tym zakresie będzie dotyczyła oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli przedsiębiorca ten sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z MSR. Możliwość stosowania od przyszłego roku międzynarodowych standardów przez niektóre oddziały wprowadza ustawa z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393),

Według Radosława Świderskiego, biegłego rewidenta, dyrektora Mac Auditor, zmiana jest krokiem w dobrym kierunku. Ekspert wyjaśnia, że oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

- Sporządzanie sprawozdania finansowego oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego zgodnie z ustawą o rachunkowości, w przypadku gdy przedsiębiorstwo sporządza sprawozdanie według międzynarodowych standardów, jest dużym utrudnieniem - twierdzi nasz rozmówca. Radosław Świderski podkreśla, że w praktyce wiąże się to z koniecznością sporządzania dwóch sprawozdań finansowych. Jednego według ustawy o rachunkowości, aby spełnić przepisy prawa polskiego i drugiego według MSSF, aby ustalić sytuację finansową i wynik finansowy całego przedsiębiorstwa (łącznie z oddziałami).

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK