| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Droższe prowadzenie hurtowni

Droższe prowadzenie hurtowni

Za zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej będzie trzeba zapłacić 4,6 tys. zł.

Zmiana prawa

Za wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej będzie trzeba zapłacić 800 zł więcej niż obecnie. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym przedsiębiorcy zainteresowani hurtowym handlem lekami będą musieli zapłacić 4,6 tys. zł za pozwolenie na prowadzenie takiej działalności. Obecnie wysokość takiej opłaty to 3,8 tys. zł.

 

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że przygotowanie projektu nowego rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty za udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej było konieczne z uwagi na wzrost wysokości płacy minimalnej. Resort zaznacza, że dotyczy to tylko przedsiębiorców, którzy będą ubiegać się o zezwolenia. Zdaniem Ministerstwa podwyżka o 800 zł opłaty za wydanie zezwolenia nie jest dotkliwa, gdyż przy kosztach prowadzenia hurtowni farmaceutycznej taka kwota stanowi niewielką pozycję w wydatkach.

Zgodnie z art. 74 ustawy Prawo farmaceutyczne podjęcie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej wymaga uzyskania zezwolenia głównego inspektora farmaceutycznego. Wydanie zezwolenia dokonywane jest w drodze decyzji GIF, który jest właściwy także w przypadku wydawania decyzji o odmowie wydania zezwolenia, jego zmiany oraz cofnięcia. Prawo farmaceutyczne przewiduje pobieranie opłaty za wydanie takiego zezwolenia i zawiera delegację dla ministra zdrowia do wydania rozporządzenia określającego wysokość tej opłaty. Ustawa zakłada jednak, że opłata za udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej nie może być wyższa niż siedmiokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »