| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Poza tym produkcja przemysłowa to tylko nieco ponad 1/5 gospodarki, a usługi - mające największy udział w PKB - chociaż w części na długim weekendzie mogą skorzystać.

Wraz ze wzrostem dochodów Polaków i zmieniającymi się zwyczajami coraz chętniej w długie weekendy korzystamy z usług turystycznych, transportowych czy gastronomicznych.

- To, co się dzieje np. w sektorze usług w tym czasie, jest na pewno ciekawe, choć ciężko tu o jednoznaczne wnioski - mówi Jakub Borowski.

Faktem jest jednak, że to także nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę i PKB, ale jednak nie zrekompensuje ubytku dochodu narodowego z powodu dni wolnych od pracy.

- Przyrost po stronie usług gastronomicznych czy hotelarskich nie będzie na tyle duży, by skompensować niższą dynamikę produkcji przemysłowej, co widać chociażby po strukturze koszyka inflacyjnego, czyli relatywnie niskiego udziału pozycji restauracje, hotele - mówi Łukasz Tarnawa.

Dodatkowo wskutek regulacji prawnych w niektóre dni przypadające na długi weekend nie działa handel, co także ogranicza przyrost dochodu narodowego.

- A maj obfituje właśnie w dni, w których handel jest zakazany, a które przypadają w długie weekendy: święto 3 Maja przypadało w sobotę, a Boże Ciało 22 maja. Oprócz tego handlować nie można było 11 maja w Zielone Świątki - mówi Łukasz Tarnawa.

Ekonomiści oceniają, że każdy dzień wolny kosztuje ok. 0,4 proc. PKB. Łatwo więc policzyć, że gdyby Polacy otrzymali około dwóch tygodni wakacji ekstra, to taka przerwa skonsumowałaby w całości wzrost gospodarczy na poziomie 6 proc., czyli zmniejszyłaby dochód narodowy o ponad 60 mld zł. Kwota jest znacząca, dlatego dyskusja o wolnych dniach od pracy nie dotyczy tylko Polski.

- Przekonali się o tym Francuzi, którzy skrócili tydzień pracy do 35 godzin, a teraz widać tego opłakane efekty. Okazuje się, że przez to bogactwo kraju się kurczy, nie da się finansować pewnych obszarów państwa i teraz trwa tam batalia o przywrócenie lub zbliżenie się do poprzedniej liczby godzin pracy w tygodniu. A pamiętajmy, że to kraj bogatszy, niemający takich zaległości, jak Polska - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

- Ogólny bilans takich długich weekendów, nawet uwzględniając zyski turystyki i innych usług, jest negatywny - dodaje.

Bogdan Wyżnikiewicz nie demonizuje jednak strat dla gospodarki wynikających z nadprogramowej liczby dni wolnych od pracy.

- Jeżeli nawet ludzie biorą urlopy, by wykorzystać przerwy między świętami na wydłużenie weekendu, to przez to nie wezmą wolnego w innym czasie - mówi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK