| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.


W tym roku na projekty dotyczące rozwoju zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, czyli głównie szkolenia, zarezerwowano 156 mln zł. Pieniądze te wciąż nie mogą być uruchomione, bo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie wydało rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przez Polską Agencję Promocji Przedsiębiorczości (PARP). Jest ona odpowiedzialna za wdrażanie wartego 500 mln euro priorytetu drugiego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. To właśnie za te pieniądze firmy mogą m.in. szkolić swoich pracowników. Resort zapewnia, że prace nad rozporządzeniem, którego projekt przedstawiono w grudniu ubiegłego roku, są na ukończeniu i zostanie ono podpisane w czerwcu. Taka informacja nie zadowala jednak przedsiębiorców.

- Resort obiecał, że konkursy dla firm na projekty szkoleniowe zostaną ogłoszone w I kwartale tego roku. Mamy połowę II kwartału, a konkursy nie ruszyły, bo nie ma rozporządzenia - mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

Dodaje, że firmy nie mogą czekać w nieskończoność. Muszą wiedzieć dokładnie, kiedy rozpocznie się procedura przyjmowania wniosków, aby móc zaplanować prace.

Resort rozwoju podkreśla, że nabór wniosków o dofinansowanie będzie możliwy już od dnia podpisania rozporządzenia, a więc jeszcze przed jego opublikowaniem.

Agnieszka Pisula z Biura Projektu E-pracownik wskazuje, że nawet jeśli konkursy ruszą w lipcu, to umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane najwcześniej w październiku. A to oznacza, że instytucje realizujące dotychczasowe unijne projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego mogą mieć problemy z utrzymaniem doświadczonych pracowników w realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Firmy szkoleniowe czy organizacje pozarządowe nie będą miały z czego płacić im wynagrodzeń.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego szkolenia dla pracowników są finansowane już od czterech lat. W latach 2004-2006 funkcjonował Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich. Ostatnie szkolenia z tego programu zakończyły się w kwietniu. W latach 2007-2013 obowiązuje Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Projekty z POKL mogą być realizowane do 2015 roku.

Mimo braku rozporządzenia PARP przygotował już wytyczne, czyli zasady pisania, składania i rozliczania wniosków. Agencja przewiduje trzy formy wsparcia: szkolenia otwarte i zamknięte (ogólne i specjalistyczne) oraz studia podyplomowe. Wszystkie one mogą być prowadzone w formie e-learningu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK