| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.

Projekty o charakterze otwartym muszą być adresowane dla firm, które zatrudniają pracowników w co najmniej pięciu województwach. Ich realizacja też musi odbywać się w co najmniej pięciu województwach.

Projekty szkoleniowe o charakterze zamkniętym są adresowane do jednego przedsiębiorstwa lub podmiotów zależnych posiadających struktury organizacyjne w co najmniej dwóch województwach. Muszą być przygotowane w oparciu o indywidualną strategię rozwoju firmy. Marzenia Chmielewska zauważa jednak, że nikt tak naprawdę nie zdefiniował, jak ta strategia ma wyglądać.

W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym UE sfinansuje do 80 proc. kosztów firmy. Dla dużych przedsiębiorców ten próg będzie niższy i wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje są przewidziane dla szkoleń specjalistycznych. Małe i średnie firmy je realizujące mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc. Wielkość pomocy publicznej może zostać zwiększona o 10 pkt proc. w przypadku szkolenia pracowników znajdujących się w gorszym położeniu, np. osób niepełnosprawnych czy matek wracających z urlopów macierzyńskich.

Działające na terenie jednego województwa firmy czekają z kolei na wejście w życie rozporządzenia z 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Bez niego urzędy marszałkowskie, odpowiedzialne za wdrażanie priorytetu VIII Regionalne Kadry Gospodarki POKL, nie mogą podpisywać umów z wnioskodawcami. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, obiecała, że rozporządzenie ukaże się w Dzienniku Ustaw w połowie maja.

Na podnoszenie kwalifikacji pracowników w działających w województwach firmach zarezerwowano około 1,5 mld euro. Urzędy marszałkowskie przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo. Oznacza to, że na przykład mazowiecki urząd marszałkowski odrzuci wniosek o dofinansowanie pracowników zatrudnionych w województwie łódzkim.

2 mld euro mogą wykorzystać firmy na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK