REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana stawek VAT najwcześniej w 2010 roku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian stawek podatku od towarów i usług w najbliższym czasie. Nowe rozwiązania będą wprowadzane razem ze zmianami w ramach Unii Europejskiej, czyli w 2010 roku. Eksperci apelują, aby jak najszybciej dostosować polską ustawę o VAT do regulacji wspólnotowych.

Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie zmian w odniesieniu do stawek VAT. Nie będą one ani obniżane, ani podwyższane. Takich informacji udzielił w wywiadzie dla Gazety Prawnej minister finansów Jacek Rostowski. Resort finansów z ewentualnymi nowymi rozwiązaniami w zakresie stawek planuje poczekać na Unię Europejską, która właśnie pracuje nad wprowadzeniem od 2010 roku jednolitych zasad stosowania obniżonych stawek VAT we Wspólnocie.

REKLAMA

Zdaniem ekspertów wysokość stawek nie jest najważniejsza. Ministerstwo powinno skupić się na jak najszybszym dostosowaniu polskich przepisów do regulacji unijnych. W wielu miejscach bowiem ustawa o VAT jest niezgodna z dyrektywą.

Bez zmian w stawkach

REKLAMA

Minister Rostowski wskazał, że na razie Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w zakresie wysokości stawek VAT. Na tę część zapowiedzi MF zwraca uwagę Dorota Borkowska, doradca w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, która wyjaśnia, że do 2010 roku mają zakończyć się prace nad wprowadzeniem jednolitych zasad stosowania obniżonych stawek VAT w Unii.

- Projekt dużych zmian był przez resort finansów przygotowany już w 2006 roku. Planowano w nim m.in. rezygnację z kaucji gwarancyjnej, zmiany w rozliczaniu składów konsygnacyjnych, rozliczanie importu towarów bez wpłaty gotówki czy rezygnację z sankcji VAT - wylicza Dorota Borkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jej zdaniem, ewentualne przedłużenie wprowadzenia oczekiwanych zmian do 2010 roku nie byłoby więc wskazane. Przedłużanie np. wprowadzenia rozliczania importu towarów w deklaracji powoduje, że podatnicy wolą odprawę celną zrealizować w Hamburgu - a to oznacza, że tracimy wpływy z należności celnych. Niespójne z przepisami unijnymi jest np. posługiwanie się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów ustalenia stawki VAT.

- Są zatem zagadnienia, z którymi nie ma potrzeby czekać do zmian w ramach UE. Zresztą do tych zmian również trzeba się przygotować i to najlepiej już od zaraz, aby zdążyć z ich wprowadzeniem - radzi Dorota Borkowska.

Niezgodność z prawem UE

REKLAMA

Czekanie ze zmianami w VAT do 2010 roku to niestety nie jest dobra wiadomość dla polskich podatników VAT. Tak uważa Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & Mckenzie, który podkreśla, że polskie przepisy o VAT zawierają wiele regulacji niezgodnych z prawem wspólnotowym (np. dotyczących odliczenia podatku naliczonego). Należałoby jak najszybciej dokonać zmian w ustawie o VAT, aby niezgodności tych było jak najmniej.

Należy mieć świadomość, że podatnicy coraz częściej będą korzystali ze swoich uprawnień w celu odzyskania podatku nieodliczonego czy pobranego na podstawie przepisów krajowych niezgodnych z prawem wspólnotowym.

- Im dłużej trwać będzie stan niezgodności z prawem wspólnotowym, tym kwoty, które potencjalnie trzeba będzie podatnikom zwrócić, będą wyższe - ostrzega Jerzy Martini.

Dodaje, że podatnicy oczekują wprowadzenia uproszczeń dotyczących rozliczania VAT funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach UE, w tym u naszych sąsiadów. Brak takich przepisów ułatwiających rozliczanie podatku powoduje, że jesteśmy trochę mniej konkurencyjni dla zagranicznych inwestorów.

Wyjście dla podatników

Eksperci są zgodni, że zbyt częste zmiany ustaw podatkowych powodują niepewność wśród podatników i nie są pożądanym zabiegiem wykonywanym przez ustawodawcę. Jednak - jak stwierdza Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica - inaczej jest w sytuacji zmian przepisów prawnych w związku z koniecznością ich dostosowania do prawa wspólnotowego. W takim przypadku zmiany są wręcz niezbędne.

- Przykładem takiego przepisu jest art. 109 ustawy o VAT i przepis dotyczący nałożenia na podatników 30-proc. sankcji z tytułu zaniżenia zobowiązania w VAT lub zawyżenia kwoty podatku do zwrotu - podaje Joanna Patyk.

Według naszej rozmówczyni, Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 września 2007 r. zakwestionował zgodność tych przepisów z konstytucją, podobnie jak to miało miejsce już na gruncie poprzedniej ustawy o VAT. Niestety, ustawodawca nie chce zrezygnować z tego przepisu, choć jest on niezgodny zarówno z Konstytucją RP, jak i z prawem wspólnotowym.

- W przypadku niezgodności przepisów prawa krajowego z prawem unijnym podatnik posiada uprawnienie do powoływania się w razie sporu z fiskusem bezpośrednio na przepisy prawa wspólnotowego - podpowiada Joanna Patyk.

Podkreśla także, że wiąże się to jednak z utrudnieniami po stronie podatnika, gdyż musi on dochodzić swoich praw na drodze postępowania administracyjno-sądowego i w takim postępowaniu uzasadniać sprzeczność prawa krajowego z przepisami wspólnotowymi.

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno przyczynić się do jak najszybszego uchwalenia już przygotowanego projektu nowelizacji ustawy o VAT. Z kolejnymi zmianami można czekać do 2010 roku.

VAT w Unii Europejskiej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nie planujemy ani podwyżki, ani obniżki stawek VAT - twierdzi minister finansów Jacek Rostowski. Dodaje, że trwają prace nad jednolitymi zasadami stosowania obniżonych stawek w Unii

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA