| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

W przypadku ustania bytu prawnego spółki osobowej roszczenie o zwrot VAT przejdzie na byłych wspólników.


ZMIANA PRAWA

Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt zmiany w ustawie o VAT zakładający uregulowanie sytuacji wspólników spółki w zakresie zwrotu VAT, w przypadku utraty przez spółkę bytu prawnego. Jak wyjaśnia Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, proponowane uzupełnienie regulacji art. 87 ustawy o VAT dotyczącej zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przewiduje przejście wierzytelności do zwrotu VAT ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej na jej wspólników, w wypadku ustania bytu prawnego spółki.

Nasza rozmówczyni przypomina, że np. rozwiązanie spółki jawnej zgodnie z regulacją art. 58 kodeksu spółek handlowych może nastąpić m.in. w wypadku: zaistnienia przyczyny przewidzianej w umowie spółki, na skutek jednomyślnej uchwały wspólników, ogłoszenia upadłości spółki, śmierci wspólnika lub ogłoszenia jego upadłości albo na skutek prawomocnego orzeczenia sądu.

Rozwiązanie spółki nie musi jednak powodować jej likwidacji, o ile wspólnicy uzgodnią inny sposób zakończenia działalności gospodarczej - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska. Nasza rozmówczyni wskazuje, że w takiej sytuacji proponowana zmiana przewiduje, że pomimo ustania bytu prawnego spółki będącej podatnikiem VAT roszczenie o zwrot podatku nie wygasa.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem roszczenie takie przechodzi na byłych wspólników spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Uprawnienie przysługiwałoby byłym wspólnikom solidarnie, tj. mogą między sobą ustalić, któremu wspólnikowi i w jakiej wysokości ma zwrot przysługiwać.

- Z drugiej strony dokonanie zwrotu przez urząd skarbowy jakiemukolwiek wspólnikowi w całości wierzytelności będzie powodowało wygaśnięcie roszczenia - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Ważne!

Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy o VAT, gdy w rozliczeniu podatku za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnikowi, czyli spółce osobowej, przysługuje prawo zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK