| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Każdy niepełnosprawny przedsiębiorca otrzyma instrukcję jak ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne z PFRON. Będzie też mógł skorzystać ze specjalnej infolinii.


Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ciągu najbliższych kilku dni uruchomi specjalne call center, dzięki któremu niepełnosprawni przedsiębiorcy oraz pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą mogli uzyskać informacje o tym, jak prawidłowo składać do funduszu wnioski o refundację ich składek ZUS.

- Każdy przedsiębiorca, który zarejestruje się w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji, otrzyma też instrukcję korzystania z tego typu pomocy - zapowiada Marian Leszczyński, prezes PFRON.

Od wczoraj na stronie internetowej funduszu można też znaleźć wykaz pracowników każdego regionalnego oddziału PFRON, którzy są odpowiedzialni za udzielanie informacji osobom starającym się o refundację składek ZUS.

Wszystkie te działania mają usprawnić procedurę refundowania składek. Dotychczas spośród 27 tys. niepełnosprawnych, którzy od początku roku do maja ubiegali się o rejestrację w systemie SODiR, tylko 4,5 tys. otrzymuje refundację opłaconych już do ZUS składek. Fundusz tłumaczy to m.in. faktem, że aż 10,5 tys. zarejestrowało się w systemie, ale nie złożyło comiesięcznych wniosków o wypłatę refundacji, co jest konieczne, jeśli chce się otrzymać taką pomoc. 12,5 tys. osób złożyło takie wnioski, ale aż w 8 tys. przypadkach konieczne były ich korekty. A to wstrzymuje lub wydłuża procedurę starania się o pieniądze z PFRON.

Zdaniem pracodawców główną przyczyną problemów z wypłatą refundacji są zbyt skomplikowane przepisy. Z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wynika, że aż 96 proc. firm uważa, że przepisy dotyczące dofinansowania i refundacji składek są bardzo skomplikowane i niejasne, formularze wniosków nieczytelne i niezrozumiałe, a ich wypełnienie jest bardzo trudne. Tylko 4,1 proc. ankietowanych przedsiębiorców poświęca tyle samo czasu na wypełnienie formularzy, co przed zmianami w ustawie. Pozostali nawet pięć razy więcej.

- 98 proc. spośród 216 pracodawców uważa, że system wspierania zatrudniania niepełnosprawnych powinien zostać radykalnie uproszczony, a 93 proc. że obecnie zniechęca do zatrudniania tych osób - mówi Jan Zając, prezes POPON.

Procedura może być uproszczona tylko dzięki nowelizacji przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r., nr 14, poz. 92) lub wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych. Resort pracy przygotowuje obecnie projekt zmian w tej sprawie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK