| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą skorzystają z okresowego zwolnienia z VAT ze sprzedaży towarów.


ZMIANA PRAWA

Rozszerzenie zwolnienia z VAT przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym na podatników będących osobami fizycznymi, to jedna z propozycji Komisji Przyjazne Państwo. Zdaniem Anny Łukaszewicz-Obierskiej, radcy prawnego, wspólnika w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, proponowana zmiana przepisu art. 14 ust. 7 ustawy o VAT ma na celu ujednolicenie sytuacji prawno podatkowej wspólników spółek nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

- Kazuistyczny charakter wielu zwolnień przewidzianych przez ustawę o VAT często powoduje, iż ustawodawca nie przewidzi wszystkich możliwych sytuacji - wskazuje nasza rozmówczyni.

Anna Łukaszewicz-Obierska wyjaśnia, że obecna regulacja przewiduje zwolnienie z VAT sprzedaży towarów wytworzonych tylko w spółce nieposiadającej osobowości prawnej, po jej uprzednim opodatkowaniu w ramach likwidacji spółki według spisu z natury. Dotychczasowe zwolnienie nie obejmuje osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej innej niż w formie spó- łek nieposiadających osobowości prawnej.

- Przepis ten ma charakter typowego bubla legislacyjnego, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowanie towarów własnej produkcji w momencie likwidacji, obejmuje spółki cywilne i handlowe nieposiadające osobowości prawnej, jak i osoby fizyczne będące podatnikami VAT - mówi Anna Łukaszewicz-Obierska.

W ocenie naszej rozmówczyni całkowicie nieracjonalne jest zatem ograniczenie zakresu podmiotowego dotychczasowego zwolnienia przewidziane w ust. 7 tylko do spółek z pominięciem osób fizycznych prowadzących indywidualnie działalność gospodarczą.

Ważne!

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą w okresie, gdy ich magazyny są pełne towaru, nie będą zmuszone np. do sprzedaży towaru przed likwidacją

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »