| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja w kwietniu wyhamowała

Inflacja w kwietniu wyhamowała

Tempo wzrostu cen spada i RPP może wstrzymać się z kolejną podwyżką stóp procentowych do czerwca.


Zgodnie z prognozami GP inflacja w kwietniu wyniosła 4,0 proc. rok do roku wobec 4,1 proc. w marcu.

- Cieszy relatywnie niska dynamika wzrostu cen żywności. Po jednorazowym wyskoku w górę w marcu spadły ceny odzieży i obuwia, co jest kontynuacją trendu obserwowanego od wielu kwartałów. Tu na pewno pomaga mocny złoty - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

W kwietniu do wzrostu inflacji nie dołożyły się znacząco także ceny paliw, choć zdaniem ekonomistów efekt ten może ujawnić się w następnym miesiącu, podobnie jak podwyżki cen gazu.

- W maju będziemy mieli widoczny efekt cen gazu, co podniesie inflację roczną do 4,2- 4,3 proc. - mówi Jarosław Janecki, ekonomista Societe Generale.

W strukturze wskaźnika inflacji widać natomiast niepokojące zjawiska w cenach usług.

- Na tę kategorię będzie zwracać uwagę RPP, szczególnie ci członkowie, którzy nie chcą obniżania stóp - twierdzi Jarosław Janecki.

Najmocniej w ujęciu rocznym wzrosły ceny usług w restauracjach i hotelach, bo o 5,8 proc. Rosły też ceny w kategoriach edukacja i zdrowie.

Komentując dane o kwietniowej inflacji, Halina Wasilewska-Trenkner, członek RPP, przyznała, że spadek inflacji to dobra wiadomość, ale nie można na jej podstawie wysnuwać wniosków, że RPP powstrzyma się od podwyżek.

Zdaniem ekonomistów RPP wstrzyma się od podwyżki w maju.

- To są dane, które sprzyjają postawie wyczekującej RPP, ale tego, że podwyżki w maju nie będzie, nie można jeszcze przesądzić - mówi Jarosław Janecki.

W czerwcu członkowie Rady będą mieli do dyspozycji dane o PKB w I kwartale, a także przygotowany przez NBP raport o inflacji wraz z projekcją ścieżki inflacyjnej na najbliższe dwa lata. Tymczasem najbliższe miesiące przyniosą wzrost inflacji do poziomu 4,7-4,8 proc. w sierpniu.

- Jesienią inflacja zacznie się obniżać dzięki silnemu złotemu i efektowi statystycznemu - mówi Piotr Kalisz.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

OPINIA

 

MIROSŁAW PIETREWICZ

członek RPP

Nadal za wzrost inflacji odpowiadają czynniki podażowe, czyli głównie ceny żywności. Nieco słabszy wpływ w kwietniu na wskaźnik CPI miały ceny regulowane. Ale w maju można się spodziewać, że czynnik cen regulowanych znowu zadziała, bo ujawnią się podwyżki cen gazu. Ale ceny żywności, paliw, a także ceny regulowane to zjawiska, na które RPP nie ma wpływu. Jeżeli chodzi o perspektywy na kolejne miesiące, to trzeba powiedzieć, że po maju inflacja w sensie ekonomicznym nie powinna rosnąć, natomiast statystycznie rzeczywiście będzie obserwowany wzrost wskaźnika CPI. Na jesieni inflacja zacznie spadać. W tej sytuacji RPP powinna obserwować gospodarkę i nie podejmować działań w oczekiwaniu na czerwcową projekcję inflacyjną.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK