| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od czerwca firmom łatwiej będzie przesyłać e-deklaracje

Od czerwca firmom łatwiej będzie przesyłać e-deklaracje

 • 30 kwietnia w systemie e-Deklaracje miała zostać uruchomiona usługa aktualizacji danych rejestracyjnych o podmiocie. Czy podatnicy mogą już z niej korzystać?


- Wprowadzenie usługi aktualizacji danych opóźnia się ze względów technicznych. Myślę, że może ona zostać uruchomiona pod koniec maja. Docelowo usługa ta umożliwi podatnikom i płatnikom aktualizację wszelkich danych rejestracyjnych związanych z NIP. Jednak w pierwszym okresie po uruchomieniu możliwe jest ograniczenie aktualizacji jedynie do wybranych danych.

• Jednym ze sposobów upowszechnienia e-deklaracji, zwłaszcza wśród firm, miała być możliwość ich przesyłania za pomocą aplikacji. Kiedy zostanie wprowadzona taka możliwość?

- W praktyce chodzi o specyfikację wejścia/wyjścia dla programów, które mogłyby automatycznie przesyłać e-deklaracje. Taka specyfikacja jest opublikowana na naszej stronie internetowej i niektórzy producenci oprogramowania dostosowują już obecnie swoje programy finansowo-księgowe do współpracy z systemem e-Deklaracje. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że drogą do upowszechnienia systemu są aplikacje dostarczane przez producentów oprogramowania, czyli przez rynek. Obecnie żaden z producentów nie wystąpił do resortu finansów o przeprowadzenie testów zgodności. Mimo że Ministerstwo Finansów nie jest zobligowane do przeprowadzania testów zgodności, resort chce umożliwić weryfikację oprogramowania według dobrowolnej procedury w środowisku testowym.

• Czy firma, która przejdzie pomyślnie testy, będzie mogła udostępnić funkcję przesyłania e-deklaracji w ramach swojego oprogramowania?

- Tak. Firma, która pomyślnie przejdzie testy, uzyska potwierdzenie, że jej oprogramowanie jest przygotowane do korzystania z usług w ramach systemu e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów dokłada starań, aby wprowadzić możliwość przesyłania e-deklaracji podatkowych za pomocą aplikacji dostarczanych przez producentów oprogramowania już w czerwcu.

Witold Jarzynka, dyrektor departamentu rozwoju systemów informatycznych Ministerstwa Finansów

 

Rozmawiał Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »