REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O inwestycji nie decydują jedynie podatki

Krzysztof Bień

REKLAMA

Dla bardzo wielu krajów, np. dla USA, takie wyniki, jakie osiąga dziś polska gospodarka, są nieosiągalne. Prowadzący firmy narzekają na wiele absurdów prawnych, w tym i podatkowych. Nie należy jednak demonizować ograniczeń, o jakich często mówi biznes.

Rosną koszty płac, mamy podwyższoną inflację i umacniającego się złotego. Czy Polska wciąż jest dobrym miejscem do inwestowania?

REKLAMA

- Pytanie zwraca uwagę na elementy negatywne, jakie niewątpliwie istnieją z punktu widzenia ludzi biznesu. Ja jednak oceniam koniunkturę w polskiej gospodarce jako bardzo dobrą.

Z czego wynika tak duży pana optymizm?

- Decydują wyniki gospodarki. Przez ostatnie dwa lata rozwija się ona w tempie 6 proc. rocznie. W tym roku będzie tylko nieznacznie mniej, bo 5,8 proc. W przyszłym roku też spodziewać się można wzrostu powyżej 5 proc. Gdyby same cyfry mówiły za siebie, można by rzec, że jest wspaniale. Dla bardzo wielu gospodarek, np. dla amerykańskiej, takie wyniki są dziś nieosiągalne.

WZROST PKB W 2007 ROKU W PROC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Słowacja 10,4

Łotwa 10,2

Litwa 8,8

Estonia 7,1

POLSKA6,6

Czechy 6,4

Węgry 1,3

Jakie zalety ma polski rynek w stosunku do sąsiadów?

- Polska ma ogromną liczbę ludzi, którzy mogą pracować i osiągać sukcesy. To jest duży atut. W naszej części Europy takie kraje jak Polska czy Rumunia mają przewagę nad mniejszymi.

Nie wygrywamy jednak wszystkich najważniejszych inwestycji. Dlaczego?

- Czasami przegrywamy. Warto jednak walczyć o najbardziej interesujące inwestycje, które zostawiają trwały ślad i podnoszą poziom innowacyjności gospodarki.

Są opinie, że Polska nie jest atrakcyjna pod względem podatkowym. Słuszne?

- Jest wiele absurdów prawnych, w tym i podatkowych. Wszelkie działania naprawcze zasługują na wsparcie ze strony przedsiębiorców, takich firm jak Deloitte, biznesu w ogóle, organizacji pozarządowych. Jeśli chodzi o wysokość podatków, polski system jest już dość konkurencyjny. Ważniejsza jest kwestia trwałości rozwiązań i jasności systemu. Sprawy podatków bym nie demonizował, są one tylko jednym z elementów podjęcia decyzji, ale nie one decydują o umiejscowieniu inwestycji. Równie ważna jest na przykład kwestia dobrej infrastruktury, zwłaszcza transportowej, czy też koszty pracy.

Jak dalej będzie się rozwijał polski biznes rodzinny? Czy wyrosną w nim giganty, czy też firmy te staną się raczej obiektami fuzji i przejęć?

- Wszystkiego pewnie będzie po trochu. Nie wiem, czy Polska dorobi się kiedyś własnych koncernów, które będą światowymi potęgami, takimi jak np. IKEA. Nie jest to niemożliwe, ale biorąc pod uwagę procesy zachodzące w gospodarce światowej, będzie to trudne. Naszą ambicją powinna być budowa firm regionalnych i od tego trzeba zacząć.

Gospodarka europejska zwalnia jednak tempo rozwoju, nie będziemy mieli z tego powodu kłopotów?

- Stara Europa nie jest wprawdzie tak dynamiczna jak gospodarki innych regionów świata, jak Chiny czy Indie, ale wiele krajów do niej aspiruje, bo Europa zapewnia stabilność. A Polska jest już częścią tego świata, o czym świadczą m.in. kierunki eksportu polskiej gospodarki, zupełnie dziś inne niż jeszcze 20 lat temu. Nie obawiałbym się złego wpływu Europy, tym bardziej że właśnie z Unii Europejskiej otrzymujemy dziś naprawdę wielkie pieniądze. Polska jest dziś największym beneficjentem środków unijnych. To taki nasz plan Marshalla, z którego kiedyś nie mogliśmy skorzystać.

Czy potrafimy wykorzystać tak wiele środków? Wiele inwestycji opóźnia się przecież.

- Jestem optymistą. Idziemy w dobrym kierunku. Patrząc na naszych klientów, polskie firmy są zainteresowane, aby administracja państwowa była w pełni zmobilizowana, by ich wspierać w procesie pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych.

Czy warunki dla działania biznesu nie byłyby lepsze, gdyby polska gospodarka była już w strefie euro?

- Obecność w strefie euro ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Trzeba wyważyć, co jest lepsze. Przyjmując euro, wyzbywamy się jednego z ważnych narzędzi polityki gospodarczej. Bank centralny staje się w strefie euro częścią większego systemu. Powinniśmy wejść do strefy euro, kiedy będziemy gotowi, ale kiedy to będzie - nie potrafię powiedzieć. Nie spieszyłbym się za wszelką cenę.

Cztery największe firmy decydują o sytuacji na rynku usług doradczych dla firm. Czy dojdzie na nim do dalszej konsolidacji?

- Wydaje mi się to niemożliwe, jeśli weźmiemy pod uwagę, iż już teraz mamy bardzo wysoki stopień koncentracji. Nie oczekiwałbym dalszej konsolidacji. Nie leży ona w interesie inwestorów, rynków finansowych i samych firm.

ILU DORADCÓW MA DELOITTE

Deloitte Doradztwo Podatkowe zajęło 3 miejsce w II Rankingu Firm i Doradców Podatkowych GP. W 2007 roku sprawami podatkowymi 800 stałych klientów zajmowało się w Deloitte 89 doradców podatkowych oraz 10 radców prawnych.

Fot. Wojciech Górski

MAREK METRYCKI

pracuje w Deloitte od roku 1998. Od 2002 roku zarządza działem podatkowym. Od 1 czerwca przejmie w Deloitte obowiązki zarządzającego Polską i krajami bałtyckimi

 

Rozmawiał KRZYSZTOF BIEŃ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA