| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą wspólne rachunki spółek

Będą wspólne rachunki spółek

Umowę wspólnego rachunku bankowego będą mogły zawierać osoby prawne. Umożliwi im to wspólne zarządzanie finansami.


zmiana prawA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, prawa bankowego i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiana przepisów umożliwi zakładanie wspólnych rachunków dla tzw. ułomnych osób prawnych; osób fizycznych i osób prawnych; osób fizycznych i ułomnych osób prawnych.

Teraz współposiadaczami rachunku mogą zostać nawet dwie obce sobie osoby fizyczne, np. będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki jawnej lub cywilnej.

Natomiast wspólnego rachunku bankowego nie mogą założyć będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki jawnej razem z tą spółką, która jest ułomną osobą prawną. Nie wolno im tego zrobić, mimo że solidarnie ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W podobnej sytuacji są będący osobami fizycznymi wspólnicy spółki cywilnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub komandytowej. W dodatku wspólnego rachunku nie mogą posiadać wspólnicy np. spółki cywilnej lub z o.o. wówczas, gdy niektórzy z nich są osobami fizycznymi, a pozostali prawnymi.

Sytuacja taka jest rezultatem wykładni art. 51 prawa bankowego, która wyłącza prawo zawierania umowy wspólnego rachunku przez osoby prawne i ułomne.

- Brak możliwości posiadania wspólnego rachunku bankowego przez podmioty gospodarcze ogranicza możliwość prowadzenia przez nie działalności - uważa Patrycja Rogowska-Tomaszewska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Przedsiębiorcy oczekują na umożliwienie im zakładania wspólnych rachunków dla osób prawnych, tym bardziej że od dawna są one znane w UE - tłumaczy Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.

Natomiast Grupa Robocza Rady Prawa Bankowego przy Związku Banków Polskich uważa, że trzeba szybko uregulować sprawę wspólnych rachunków bankowych, aby można było w Polsce stosować usługę zwaną cash pooling.

- Polega ona na skumulowaniu środków z jednostkowych rachunków poszczególnych osób, czyli z rachunków uczestników na wspólnym rachunku tych osób i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą przez tzw. uczestnika wiodącego, czyli tzw. pool leadera - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Dzięki temu można będzie prowadzić wspólne zarządzanie finansami przez podmioty powiązane ze sobą, na przykład przez grupy kapitałowe.

Umożliwi to też kompensowanie przejściowych nadwyżek finansowych wykazywanych przez niektóre podmioty z przejściowymi niedoborami finansowymi, które występują u innych właścicieli rachunku. W ten sposób będą one mogły kredytować się, wykorzystując środki własne grupy, co doprowadzi do zminimalizowania ogólnych kosztów kredytowania działalności podmiotów grupy. Ograniczone zostaną też koszty odsetkowe z tytułu kredytowania działalności.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK