| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprawozdania spółek muszą być dostępne

Sprawozdania spółek muszą być dostępne

Sprawozdanie finansowe musi być udostępnione najpóźniej 15 dni przed zgromadzeniem wspólników lub walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.


Sprawozdania finansowe spółek wraz z opinią biegłego, w przypadku gdy podlega ono ustawowemu badaniu, musi być udostępnione m.in. wspólnikom czy akcjonariuszom. Zgodnie z art. 68 ustawy o rachunkowości powinno to nastąpić najpóźniej 15 dni przed np. zgromadzeniem wspólników czy walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

Małgorzata Wężyk-Topolska, radca prawny z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, podkreśla, że również na podstawie art. 395 par. 4 kodeksu spółek handlowych (dalej nazywany k.s.h.) akcjonariusz spółki akcyjnej ma prawo we wspomnianym terminie żądać wydania mu odpisów tych dokumentów.

- Według powszechnie akceptowanego poglądu, spółka może wprowadzić wymóg odpłatności za wydanie odpisów, z zastrzeżeniem, że wymóg ten nie może stanowić warunku wykonania przez akcjonariusza uprawnienia określonego w art. 395 par. 4 k.s.h. - twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje, że wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością korzystają z prawa do kontroli i zasięgania informacji o spółce w znacznie szerszym zakresie niż akcjonariusze spółki akcyjnej. Akcjonariuszom spółki akcyjnej przysługuje wyłącznie prawo otrzymania sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem zarządu, sprawozdaniem rady nadzorczej oraz raportem z badania sprawozdania finansowego przed zwyczajnym walnym zgromadzeniem oraz prawo do uzyskania od zarządu dodatkowych informacji, ale zasadniczo tylko w czasie obrad walnego zgromadzenia (art. 428 k.s.h.).

Małgorzata Wężyk-Topolska podkreśla, że w spółkach z o.o. prawo kontroli, obejmujące także prawo przeglądania dokumentów finansowych przysługuje każdemu wspólnikowi w każdym czasie. Zgodnie z art. 212 par. 1 k.s.h., wspólnik samodzielnie lub wspólnie z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK