| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najem biur droższy nawet o 15 proc.

Najem biur droższy nawet o 15 proc.

Na rynku wynajmu biur ceny nadal będą rosły, chociaż zaczęły już spadać na rynku mieszkaniowym. Szukając oszczędności, wiele firm decyduje się przenieść swoją siedzibę z centrum na obrzeża miast. Czynsze w centrum Warszawy są tak wysokie, że już nie powinny rosnąć.


Powierzchnie biurowe w Warszawie są droższe niż Budapeszcie i Pradze. Stawki mogą rosnąć w poza ścisłym centrum stolicy i w innych dużych miastach. Przenosząc firmę z centrum Warszawy np. na Mokotów, można zmniejszyć opłatę czynszową nawet o połowę. Karol Klin z SB Richard Ellis prognozuje, że w tym roku ceny najmu biur wzrosną o 10-15 proc.

- W centrum Warszaw stawki są porównywalne z Brukselą - mówi Karol Klin .

Według niego w tym rejonie stolicy drożej już nie będzie.

Zdaniem Richarda Aboo, partnera w Cushman & Wakefield, ubiegły rok na warszawskim rynku powierzchni biurowej był bardzo dobry - do użytku oddano 211,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Wzrostowi podaży towarzyszył także wzrost popytu do 492 tys. mkw. To przełożyło się na wzrost czynszów w stolicy o 35 proc. - do 31 euro, a poza centrum o 9 proc. - do 18 euro - dodaje Richard Aboo.

W tym roku deweloperzy chcą oddać do użytkowania w stolicy około 400 tys. mkw. biur.

- To największa podaż na rynku od lat 90. Jednak tylko 11 proc. powierzchni powstanie w Centrum Warszawy - dodaje Richard Aboo.

Jego zdaniem spowoduje to, że czynsze w tym rejonie będą nadal rosnąć i mogą osiągnąć poziom 35 euro pod koniec roku. Sytuacja w centrum zacznie się stabilizować dopiero w 2010 roku, gdy zwiększy się ilość nowych budynków.

- W pozostałych rejonach Warszawy duża podaż w ciągu następnych trzech lat spowoduje stabilizację stawek czynszu na poziomie 17-19 euro i zwiększenie wolnej powierzchni biurowej - dodaje Richard Aboo.

O ile w Europie Zachodniej można zauważyć mniejszy popyt na powierzchnie biurowe, to u nas to zjawisko jeszcze nie występuje. Mamy za to mniejszy popyt na mieszkania.

- W tej sytuacji wielu deweloperów zamienia inwestycje mieszkaniowe na komercyjne - twierdzi Karol Klin.

Popyt na powierzchnie biurowe rośnie u nas w tempie ok. 20 proc. rocznie. W 2008 roku powierzchnia biurowa w Polsce zwiększy się o 355 tys. mkw., jednak nie należy się spodziewać nadpodaży i spadku cen, bo większość powierzchni została już wynajęta z góry.

Niektóre firmy decydują się więc na przeprowadzkę do bardziej odległych dzielnic. Na taki krok zdecydował się Bank Millennium, który wyprowadził się z budynku Millennium Plaza leżącego w samym centrum i przeniósł do Harmony Office Center na Mokotowie. Według firmy Cushman & Wakefield, firmy doradzającej w zakresie nieruchomości, była to rekordowa pod względem najmowanej powierzchni transakcja 2007 roku - bank wynajął 30 tys. mkw.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »