| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja przyspieszy w maju

Inflacja przyspieszy w maju

W najbliższych miesiącach inflacja wzrośnie, a tempo wzrostu cen zwolni dopiero jesienią. Według MF w kwietniu inflacja wyniosła 4,1 proc., czyli tyle samo co w marcu.

W kwietniu inflacja pozostała stabilna, choć nadal wyraźnie ponad celem wyznaczonym przez Radę Polityki Pieniężnej.

- Inflacja spowolniła, ponieważ wolniej rosły ceny żywności i kosztów transportu - mówi Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK.

- Do tego dołożyła się przerwa w podwyżkach cen kontrolowanych - dodaje Mateusz Szczurek z ING Banku.

Gdy GUS będzie w połowie maja podawał inflację za kwiecień, ekonomiści będą zwracać uwagę m.in. na kategorię ceny żywności, a także odzież i obuwie - w marcu po raz pierwszy od wielu miesięcy ceny w tej kategorii wzrosły.

- Trudno wskazać przyczyny takiego zjawiska po jednym miesiącu. To mogło być odreagowanie bardzo silnych spadków cen z tej kategorii na początku roku - uważa ekonomista BZ WBK.

Kolejne miesiące przyniosą szybsze wzrosty cen - już w maju we wskaźniku CPI ujawnią się ostatnie podwyżki cen gazu i prądu, co podbije inflację do poziomu około 4,2-4,3 proc.

Szczyt inflacji prognozujemy na sierpień, wtedy wskaźnik CPI wyniesie według naszych prognoz 4,7 proc. - mówi Mateusz Szczurek.

- Potem inflacja zacznie spadać - dodaje.

Jesień przyniesie spadek wskaźnika inflacji do poziomu ok. 3,5-3,7 proc., czyli na granicy pasma dopuszczalnych wahań RPP (1,5-3,5 proc.).

Jak w takiej sytuacji zachowa się Rada Polityki Pieniężnej w maju? Jeden ze zwolenników łagodnego prowadzenia polityki monetarnej, Stanisław Nieckarz, powiedział PAP, że kolejna podwyżka stóp to o jeden most za daleko, natomiast jastrzębi Marian Noga powtórzył, że RPP powinna podnieść stopy raz jeszcze.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »