| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organ może odmówić umorzenia zaległości

Organ może odmówić umorzenia zaległości

Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, bierze na siebie ryzyko jej prowadzenia i nie może go przerzucić na organy podatkowe, żądając umorzenia zaległości w podatku.

Podatnik zwrócił się do organu o umorzenie części zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2006 rok. W uzasadnieniu podał m.in., że niedawno rozpoczął działalność gospodarczą, na którą zaciągnął kredyty. Jednak obciążenia finansowe powodują, że będzie zmuszony zwolnić kilku pracowników, co jego zdaniem byłoby sprzeczne z interesem publicznym.

Po przeprowadzeniu kontroli stanu majątkowego podatnika organ I instancji odmówił umorzenia zaległości podatkowej. Dodał, że podatnik ponosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i nie ma znaczenia, że zaległość podatkowa powstała z przyczyn obiektywnych. Stanowisko organu I instancji podtrzymał organ odwoławczy. Argumentacji podatnika nie podzielił również WSA. Sąd uznał, że umorzenie zaległości podatkowej ma specyficzny charakter i sąd nie może wkraczać w sferę, w której obowiązujące przepisy przyznają organom podatkowym możliwość wydania decyzji uznaniowej. Dodał, że problemy finansowe przedsiębiorcy, jakie powstają przy rozpoczynaniu działalności, nie wypełniają przesłanki ważnego interesu publicznego, który uzasadniałby przyznanie ulgi. Sąd stwierdził, że przedsiębiorca bierze na siebie obciążenia związane z prowadzeniem firmy i nie może ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej przerzucić na budżet miasta, żądając umorzenia zaległości podatkowej.

Sygn. akt I SA/Rz 541/07

ŁUKASZ OSTROWSKI

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK