| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kasy fiskalne nowej generacji zastąpią paragony

Kasy fiskalne nowej generacji zastąpią paragony

Podatnicy, którzy nie będą chcieli przechowywać papierowych paragonów fiskalnych, będą musieli kupić kasę z elektronicznym zapisem kopii. To definitywny koniec ośmiobitowych urządzeń.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla kas fiskalnych. Jak pan go ocenia?

- W projekcie widać dużo przemyśleń dotyczących niejasnych interpretacji przepisów dokonywanych przez niektórych dealerów i urzędników bez odwoływania się do opinii Ministerstwa Finansów, i to w kluczowych dla polskiego fiskalizmu kwestiach.

O jakich niejasnościach mowa?

- Istotna wydawała się niejasność w interpretacji przepisów dotyczących zamykania pamięci, jej odinstalowywania, przechowywania i złomowania. Ta wojna pomiędzy zwolennikami raportów rozliczeniowych i raportów okresowych z zawartości pamięci, wydaje się dobiegać końca.

Rozporządzenie nie pozostawia wątpliwości co do zasadności i wyłączności na wykonywanie raportu rozliczeniowego trwale zamykającego pamięć fiskalną w momencie jej odczytu.

- Tak. Wykonanie raportu okresowego przy odczycie będzie błędem. Taki wniosek można wysnuć, analizując nowy wzór protokołu odczytu, którym urzędnicy, podatnicy, serwisy - powinni posługiwać się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Oczywiście pozostawiono możliwość wykonywania raportów okresowych przy odczycie w urządzeniach, które nie posiadają możliwości technicznej zamknięcia pamięci fiskalnej, jak ma to miejsce w tzw. kasach pierwszej homologacji.

Zostanie wydłużony termin na dokonywanie przeglądu kasy z 12 do 24 miesięcy. Czy to dobry pomysł?

- Niestety, to może zaszkodzić branży. Nie widzę sensu takiego działania. Zrozumiałe byłoby, gdyby taki obowiązek całkowicie zniesiono lub gdyby wprowadzono dobrowolność jego wykonywania.

Czy ta zmiana wpłynie na firmy dokonujące takich serwisów?

- Tak. Z całą pewnością przepis ten może spowodować redukcję liczby podmiotów serwisujących kasy fiskalne, spowodować ich transformacje w kierunku poszerzania działalności, zwiększenia asortymentu oferowanych produktów o produkty całkowicie niezwiązane z rejestracją obrotów. Z punktu widzenia opłacalności produkcji i rozwoju sieci dystrybucji, taki przepis promuje słabsze jakościowo urządzenia, gdyż w interesie dealera będzie teraz oferowanie słabszych jakościowo urządzeń w oczekiwaniu, że pozwolą one wygenerować przychody ze zleceń serwisowych w przyszłości, w miejsce utraconych przeglądów ustawowych.

Sporo przepisów w projekcie poświęcono nowym kasom fiskalnym, dzięki którym podatnicy nie będą musieli przechowywać papierowych paragonów. Czy będzie można korzystać z dotychczasowych kas?

- Z projektowanych przepisów wynika, że kasa może posiadać kopię elektroniczną i jeden mechanizm drukujący bez możliwości realizacji kopii papierowej. Niestety, urządzenia z kopią elektroniczną nie będą tanie. Wiadomo też, że dotychczasowe rozwiązania z kopiami papierowymi nie tracą na użyteczności i są dalej akceptowalnym rozwiązaniem.

Zapisy w rozporządzeniu wprowadzają konieczność weryfikacji danych zapisywanych jako kopia elektroniczna. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

- Danych elektronicznej kopii będzie dość dużo, a każdorazowa ich weryfikacja będzie bardzo czasochłonna, będzie wymagała stosowania mocniejszych procesorów. Kasa czy drukarka dziennie drukuje nawet kilkaset paragonów i np. każdy z nich może mieć nawet 200 pozycji.

Łatwo więc przewidzieć, co się stanie, gdy w obrębie nośnika elektronicznego, np. na popularnej karcie SD, po miesiącu zbierania danych i ich archiwizacji, urządzenie zacznie każdorazowo przetwarzać wszystkie te informacje naraz, krytycznie obciążając w ten sposób procesor kasy.

Wprowadzone będą terminale kasowe. Co to za urządzenia?

- Jest to w pewnym stopniu powrót do koncepcyjnej przeszłości. Terminale kasowe zostały wyparte w naturalny sposób w późniejszym czasie przez drukarki fiskalne.

Czy czegoś brakuje w nowym rozporządzeniu?

- Tak. Brakuje m.in. sformułowań dotyczących trybów i terminów przyznawania dopuszczeń do obrotu, a jest to dobry moment na poznanie stanowiska MF w tej sprawie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Marek Matusiak

DORIAN LISZCZ

od ponad dziesięciu lat związany z branżą kas fiskalnych, prezes i członek zarządów spółek Elcom-Polska, obecnie GMTR

GMTR - polski producent kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną, produkujący fiskalne i elektroniczne repliki kas sklepowych z homologacją MF

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »