| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Trzeba kontrolować wyroby, a nie producentów

Materiały budowlane często nie spełniają parametrów technicznych. Na rynku budowlanym stosuje się niezgodne z prawem i sztuką inżynierską sposoby obniżenia kosztów. Dlatego potrzebna jest zmiana ustawy o wyrobach budowlanych.

Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych. Zmiany miałyby na celu nałożenie na wyroby dodatkowych wymagań, aby w ten sposób wyeliminować z rynku te, które nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych.

Zaproponowane zmiany wprowadzają kontrolę wyrobu, zamiast istniejącej do tej pory kontroli producenta. Natomiast działania wobec producenta podejmowane byłyby dopiero po stwierdzeniu nieprawidłowości wyrobu. Wyroby objęte zostałyby kontrolą nie tylko w handlu, lecz również na budowach.

Projekt przewidywałby także możliwość dokonywania przez inspektorów zakupów kontrolnych, co ułatwiłoby przeprowadzanie badania wyrobów przez uprawnione laboratoria. Natomiast wyniki badań miałyby takie samo znaczenie, bez względu na to, kto domagał się ich przeprowadzenia: organ nadzoru czy inny podmiot.

Autorzy przygotowywanych zmian uważają również, że w projekcie trzeba w sposób bardziej precyzyjny niż do tej pory określić obowiązki dokumentacyjne „upoważnionego przedstawiciela” za granicą. Ich zdaniem prowadzona teraz ocena zakładowej kontroli w zakładzie produkcyjnym, który jest zlokalizowany za granicą, często w dosyć odległym kraju bywa najczęściej iluzoryczna.

Obecnie obowiązująca ustawa o wyrobach budowlanych, która wdraża postanowienia Dyrektywy UE, miała chronić konsumentów. Ochronie tej miało służyć zwiększenie konkurencyjności, umożliwienie swobodnego obrotu tymi materiałami w państwach UE oraz niedopuszczenie do obrotu wyrobów budowlanych, które nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych. Tymczasem w Polsce koszty obniżane są przede wszystkim przez zatrudnianie pracowników niewykwalifikowanych, stosowanie materiałów o obniżonych wymaganiach technicznych i uproszczenia technologiczne. Niższa cena materiałów spowodowana jest niedotrzymaniem parametrów, a nie podnoszeniem efektywności wytwarzania.

MATERIAŁY BUDOWLANE

Przemysł materiałów budowlanych obejmuje m.in. następujące branże: kruszywa cementu, wapna, cegły, inne materiały ścienne, ceramikę sanitarną, armaturę, chemię budowlaną i materiały izolacyjne.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK