| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NBP: Gospodarka spowalnia w II kwartale

NBP: Gospodarka spowalnia w II kwartale

Z badań koniunktury przeprowadzonej przez NBP wynika, że II kwartał przyniesie spowolnienie gospodarki. Przedsiębiorcy obawiają się wpływu mocnego złotego i wysokich cen surowców.

 

Obraz, który wyłania się z badania, wskazuje, że do polskich przedsiębiorców dociera świadomość przyszłego spowolnienia gospodarczego - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

- W I kwartale badania koniunktury wskazywały na bardzo dobre nastroje przedsiębiorców, teraz widzimy pogorszenie, ale poziom wskaźników nie jest tak zły, by mówić o jakimś gwałtownym i dramatycznym spowolnieniu gospodarczym. Pierwsza połowa tego roku powinna być jeszcze dobra - dodaje. Ale dynamiki przyrostu produkcji przemysłowej czy zatrudnienia mogą być niższe.

- Z raportu NBP wynika, że w II kw. możemy spodziewać się niższej dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży i zatrudnienia. Ale jednocześnie nie osłabia się zjawisko żądań płacowych, dodatkowo w tym roku płace rosną nie tam, gdzie rośnie wydajność - podkreśla Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

Jego zdaniem wzrost PKB w II kwartale wyniesie ok. 5,0 proc., a zdaniem Kalisza ok. 5,3 proc.

Nie musi to jednak oznaczać wzrostu inflacji - tak przynajmniej wynika z deklaracji przedsiębiorców.

- Z badania wynika, że odsetek firm planujących podwyższyć ceny na swoje produkty nieznacznie się obniżył, a także to, że zmalała liczba firm, które chcą podwyższyć płace i przerzucić te podwyżki płac na swoich odbiorców - mówi Piotr Kalisz.

Główną przeszkodą w rozwoju, wskazywaną przez firmy, jest kurs walutowy. Szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców jest aprecjacja złotego względem dolara - wśród eksporterów wzrósł odsetek podmiotów, dla których kurs progowy dolara znalazł się powyżej kursu rzeczywistego i wynosi obecnie 63 proc., co oznacza wzrost o 7 pkt proc. w stosunku do badania z grudnia. W przypadku euro odsetek ten wynosi 39 proc. (spadek o 4 pkt proc.).

Zdaniem ekonomistów pogorszenie nastrojów i spowolnienie gospodarcze nie będą sprzyjać zapałowi do inwestowania.

- Nie chodzi nawet o zawarte w badaniu NBP plany przedsiębiorstw odnośnie do inwestowania, ale o fakt, że kiedy dochodzi do przedsiębiorców świadomość spowolnienia, to starają się oni ograniczać działalność inwestycyjną, choć oczywiście efekty tego procesu w postaci wyraźnego spadku dynamiki inwestycji zobaczymy pod koniec tego lub na początku następnego roku - ocenia Piotr Kalisz.

Główne bariery rozwoju wskazane przez przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »