| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje

Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje

Specjalne strefy ekonomiczne będą mogły zostać rozszerzone maksymalnie do 20 tys. ha. Umożliwi to pozyskanie nowych terenów pod inwestycje.


zmiana prawa

Wczoraj Sejm dyskutował nad sprawozdaniem Komisji Gospodarki dotyczącym zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274). Projekt został skierowany do bloku piątkowych głosowań.

Obecnie specjalne strefy ekonomiczne (SSE) są ograniczone terytorialnie do 12 tys. ha. Niemal całkowicie limit ten już jest wykorzystany. Dlatego zwiększenie obszaru stref o 8 tys. ha, co zakłada rządowy projekt ustawy nowelizującej, umożliwi przedsiębiorcom pozyskanie nowych gruntów pod inwestycje.

Mirosława Nykiel, posłanka Platformy Obywatelskiej, zaznacza, że w ramach dotychczasowego limitu pozostało już niewiele miejsca do wykorzystania, dlatego istotne jest poszerzenie obszaru stref.

- Dotychczas w strefach utworzono 120 tys. miejsc pracy i zainwestowano dotychczas 40 mld zł. Powiększenie obszaru stref ma pozwolić na utworzenie 70 tys. nowych miejsc pracy - podkreśla Mirosława Nykiel.

Strefa ekonomiczna może być ustanowiona na gruntach należących np. do Skarbu Państwa albo gminy. Projekt nowelizacji ustawy o SSE zakłada objęcie strefą np. gruntów prywatnych. Jednak będzie to możliwe po spełnieniu kilku warunków: zostanie utworzona określona liczba nowych miejsc pracy, inwestycja będzie dotyczyła usług badawczo-rozwojowych, informatycznych, centrów telefonicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, księgowości (bez deklaracji podatkowych). Takie rozwiązanie było już czasami stosowane w praktyce, ale teraz będzie dokładnie uregulowane prawem. Pozwoli to rozwijać się tym firmom, które już istnieją, gdyż będą one mogły zostać objęte specjalną strefą ekonomiczną. Zainteresowanie inwestorów strefami ekonomicznymi jest duże m.in. z uwagi na zwolnienie z podatku dochodowego uzyskanych w strefie dochodów.

Specjalną strefę ekonomiczną ustanawia Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki. Według projektu, wniosek ten ma być opiniowany przez zarząd województwa, a nie jak dotychczas, przez wojewodę.

Agnieszka Skręt-Bednarz, ekspert Programu Sprawne Państwo Ernst & Young, uważa, że dobrą wiadomością dla inwestorów jest fakt, że nowelizacja ustawy wprowadza uproszczony tryb rozszerzenia granic specjalnej strefy ekonomicznej (nie będzie uzgodnień międzyresortowych). Takie rozwiązanie wpłynie na szybsze rozszerzanie obszarów pod inwestycje.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK