| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Producenci żywności mogą się już ubiegać o 1 mld zł

Producenci żywności mogą się już ubiegać o 1 mld zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przydział pieniędzy z Unii dla producentów żywności. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.


Przedsiębiorcy, którzy działają w branży produkcji żywności, mogą już składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w swoich firmach. Do podziału w tym roku będzie 318 mld euro, czyli prawie 1,1 mld zł.

- Wsparcie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego. O dotacje mogą aplikować mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy - informuje Paweł Wojcieszak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski będą mogły składać także firmy duże, jednak dotacje nie będą mogły trafić do przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 750 pracowników lub mają obroty większe niż 200 mln euro rocznie. W ten sposób najwięksi polscy producenci żywności zostali wyłączeni z możliwości skorzystania z unijnego wsparcia. To nie koniec ograniczeń, bowiem z możliwości ubiegania się o pieniądze zostały wykluczone także firmy, które w tym roku realizują inwestycje finansowane z unijnych dotacji na lata 2004-2006. Firmy najbardziej dotknie jednak obowiązek posiadania długoterminowych umów z producentami.

- Dostajemy sygnały od naszych członków, że taki wymóg spowoduje, iż nie będą mogli ubiegać się o dotacje. W Polsce produkcja mięsa jest bardzo rozdrobniona i firmy nie kupują go bezpośrednio od rolników, tylko od pośredników - mówi GP Witold Choiński, prezes Izby Gospodarczej Polskie Mięso.

Warto jak najszybciej złożyć wniosek o dotacje. Konkurs nie ma charakteru zamkniętego i o uzyskaniu wsparcia będzie decydować kolejność zgłoszeń. Taki system (stosowany także we wcześniejszych konkursach) doprowadził do gigantycznych kolejek przed regionalnymi oddziałami ARiMR rolników, którzy chcą pozyskać unijne wsparcie.

- Nabór zostanie zakończony dzień po tym, jak agencja poinformuje, że wartość złożonych wniosków przekroczyła o 20 proc. dostępną pulę - mówi Paweł Wojcieszak.

Dodaje, że wartość dofinansowania będzie - w zależności od wielkości firmy - wahać się od 25 proc. do 50 proc. kosztów inwestycji.

Ogłoszony wczoraj konkurs jest trzecim, który przeprowadza ARiMR w ramach funduszy na lata 2007-2013. Jesienią Agencja zbierała wnioski o dotacje dla gospodarstw rolnych, ale do tej pory nie podpisała umów z rolnikami. Od marca szansę na uzyskanie unijnego wsparcia mają także młodzi rolnicy.

NA CO MOŻNA UZYSKAĆ DOTACJE

• budowę lub modernizację infrastruktury zakładów przetwórstwa lub handlu hurtowego produktami rolnymi,

• zakup maszyn do przetwarzania, magazynowania lub przygotowania produktów do sprzedaży,

• zakup aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji,

• zakup specjalistycznych środków transportu,

• zakup urządzeń służących poprawie ochrony środowiska.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK