| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Niższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o. i akcyjnej pozwoli na zawiązywanie większej liczby spółek przez przedsiębiorców.


Zmiana prawA

Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Poprzez obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych z 500 tys. do 100 tys. zł w spółce akcyjnej i z 50 tys. do 5 tys. zł w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością chce ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej.

- Obowiązujące obecnie minimalne wysokości kapitału zakładowego w spółkach z o.o. i akcyjnych skutecznie ograniczają założenie spółki i rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej - tłumaczy Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Przepisy prawa wspólnotowego regulują tylko sprawę wysokości kapitału zakładowego w spółce akcyjnej i określają ją na kwotę nie niższą niż 25 tys. euro. Natomiast przepisy unijne nie regulują wysokości kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Proponując tak drastyczne obniżenie wysokości kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych, autorzy nowelizacji uznali, że nawet w minimalnej wysokości spełnia on funkcję gwarancyjną i uzasadnia wyłączenie odpowiedzialności wspólników i akcjonariuszy za zobowiązania spółki. Powołują się przy tym na to, że teoretycy prawa kwestionują tezę, że kapitał zakładowy przyczynia się do polepszenia sytuacji wierzycieli.

- Istnienie nawet najwyższego kapitału nie ma wpływu na utrzymanie przez spółkę płynności finansowej, a na tym bardziej zależy wierzycielom niż na posiadaniu przez spółkę nadwyżki całości aktywów nad zobowiązaniami - tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.

Natomiast zdaniem radcy prawnego Piotra Czachorowskiego z Kancelarii Radców Prawnych Czachorowscy, należałoby w spółkach akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością utrzymać kapitał zakładowy w dotychczasowej wysokości, ponieważ gwarantuje pewność obrotu gospodarczego kontrahentom spółki. Piotr Czachorowski uważa, że skoro przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie firmy w formie spółki, to powinien zgromadzić odpowiednią kwotę i zaangażować środki potrzebne do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli ich nie ma, to może prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki osobowej, cywilnej albo jako jednoosobowy przedsiębiorca.

Profesor dr hab. Stanisław Sołtysiński z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak twierdzi, że obniżenie minimalnego kapitału zakładowego w spółkach akcyjnych jest sensowne, tym bardziej że kodeks spółek handlowych przewidywał go w wysokości wyższej niż przepisy unijne. Natomiast obniżenie do 5 tys. zł kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ocenia negatywnie.

- Jest to tak mała kwota, że nawet po założeniu spółki zatrudniającej tylko dwie osoby należałoby się zastanowić, ile budżet takiej firmy powinien wynosić w skali roku - mówi profesor Stanisław Sołtysiński.

Jego zdaniem należałoby powrócić do poprzedniej propozycji obniżenia minimalnego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do 25 tys. zł.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK