| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

 Jaki rygor występuje przy wnoszeniu pozwu do sądu w sprawach gospodarczych?


- Artykuł 47912 kodeksu postępowania cywilnego wprowadza tzw. prekluzję dowodową. Zgodnie z zasadą prekluzji, strona dochodząca swoich roszczeń w postępowaniu gospodarczym jest obowiązana podać w pozwie wszelkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie - pod rygorem oddalenia zgłoszonych później. Oznacza to konieczność podania w pozwie wszelkich twierdzeń i wniosków, nawet w formie ewentualnej (argumenty zgłaszane w dalszej kolejności, na wypadek nieuwzględnienia poprzednich). Strona może powoływać dodatkowe twierdzenia i wnioski po zakreślonym terminie jedynie wtedy, jeśli wykaże, że potrzeba ich powołania wynikła później (np. na skutek zarzutów zgłoszonych przez stronę przeciwną). W takim przypadku nowe twierdzenia i dowody na ich poparcie powinno się powołać w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym ich powołanie stało się możliwe lub od daty powstania potrzeby ich powołania.

W jakim celu w postępowaniu w sprawach gospodarczych wprowadzona została prekluzja dowodowa?

- Założeniem tego przepisu było usprawnienie procedury sądowej, która często bywała przez strony celowo przewlekana. Prekluzja dowodowa ma uzupełniać zasadę kontradyktoryjności postępowania, zgodnie z którą sąd bierze pod uwagę te i tylko te dowody i twierdzenia, które zostały przez strony zgłoszone. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, prekluzja dowodowa powinna być traktowana w sposób ścisły, zaś wszelkie wypadki dopuszczania przez sądy dowodów nie zgłaszanych przez strony muszą mieć charakter wyjątkowy i usprawiedliwiony szczególnymi okolicznościami.

Przedsiębiorcy czują się dyskryminowani tym ograniczeniem?

- Przepis ten budzi pewne kontrowersje. Prekluzja dotyczy wszelkich faktów i dowodów, bez względu na ich charakter oraz znaczenie dla rozpoznania sprawy. W związku z powyższym, zasada prekluzji kłóci się niekiedy z powszechnym oczekiwaniem, iż rozstrzygnięcie sądu będzie sprawiedliwe i słuszne. Stosując zasadę prekluzji, sądy zmuszone są oddalać spóźnione wnioski i dowody, nawet takie, które mają kapitalne znaczenie dla sprawy i mogą spowodować odmienną ocenę stanu faktycznego.

Także wśród adwokatów oceny komentowanego przepisu są mieszane. Jego stosowanie w praktyce prowadzi do tego, że strona w pozwie powołuje wszelkie możliwe wnioski, dowody i argumenty, często takie, których przeprowadzenie jest w istocie zbędne - jedynie na wszelki wypadek. Przeprowadzanie tych dowodów zaś często także jest czasochłonne. Niezależnie od sprzecznych opinii, zasada prekluzji przyjęła się na dobre w polskim procesie cywilnym i wnosząc sprawę do sądu gospodarczego należy o niej pamiętać.

AGATA KACZOR

adwokat, partner w kancelarii Kaczor, Klimczyk, Pucher, Wypiór

 

Rozmawiała KATARZYNA RYCHTER

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK