| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przybywa inwestycji z Azji

Przybywa inwestycji z Azji

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce powinna przekroczyć w 2008 roku 13 mld euro.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) według obliczeń NBP w styczniu i lutym 2008 r. wyniosły łącznie 2,33 mld euro. Jeśli tendencja ta się utrzyma, to pod koniec roku ich wartość powinna znacznie przekroczyć kwotę 13 mld euro. W 2007 roku dostaliśmy w sumie 12,83 mld euro.

Na rzecz lepszych wyników, a także korzystniejszej prognozy na 2008 rok, przemawia kilka czynników. W pierwszej kolejności jest to wzrost udziału reinwestowanych zysków w ogólnej kwocie inwestycji. W 2007 roku zyski te wyniosły 5,33 mld euro i były o 22,3 proc. wyższe niż rok wcześniej Oznacza to, że firmy oceniają, że warto dalej rozwijać biznes w Polsce.

Do identycznych wniosków skłania podsumowanie działalności Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w I kwartale tego roku. Wartość inwestycji przyciągniętych przez agencję, wyspecjalizowaną w projektach typu greenfield, to 650 mln euro, co stanowi - już teraz - prawie połowę kwoty za cały ubiegły rok (1,3 mld euro). Wśród korzystnych zmian prezes PAIiIZ Paweł Wojciechowski wskazuje na coraz większe powodzenie wśród inwestorów centrów usługowych i badawczych.

- Ten rok będzie przełomowy dla inwestycji azjatyckich, nie tylko japońskich. Obserwuje się zwiększony trend inwestycji indyjskich i chińskich - podkreśla Marcin Kaszuba, dyrektor ds. inwestycji w Ernst & Young, były wiceminister gospodarki i wiceprezes PAIiIZ.

TADEUSZ BARZDO

tadeusz.barzdo@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »