| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sporny podatek zapłacimy dopiero po ostatecznej decyzji

Sporny podatek zapłacimy dopiero po ostatecznej decyzji

1 stycznia 2009 r. wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Decyzje nie będą wykonywane do końca postępowania odwoławczego. Przedsiębiorcy będą zawiadamiani o kontroli siedem dni wcześniej.

Podatnik nie będzie musiał płacić należności, o którą toczy spór z fiskusem, aż do zakończenia drogi odwoławczej. Wykonanie decyzji będzie wstrzymane do czasu jej uprawomocnienia się. Taką rewolucyjną zmianę przewiduje projekt Ordynacji podatkowej przygotowany w Ministerstwie Finansów, którym kieruje

Jacek Rostowski

.

Obecnie wniesienie odwołania od decyzji wydanej przez organ podatkowy I instancji nie wstrzymuje jej wykonania. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca musi zapłacić podatek, nawet jeżeli odwołał się od decyzji. W rezultacie wielu podatników zostało doprowadzonych do upadłości, zanim zdążyli udowodnić swoje racje przed fiskusem.

Druga ważna zmiana, którą przewiduje nowelizacja, zakłada, że przedsiębiorcy będą informowani o zamiarze wszczęcia kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Kontrola w terminie wcześniejszym lub bez doręczenia zawiadomienia będzie wymagała zgody kontrolowanego.

Wprowadzane zmiany mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zwiększyć zaufanie przedsiębiorców do organów podatkowych.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »