| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusz Pracy zapłaci pracownikom za studia podyplomowe

Fundusz Pracy zapłaci pracownikom za studia podyplomowe

Osoby po 45 roku życia, które prowadzą działalność gospodarczą, nie będą mogły ubiegać się o sfinansowanie studiów podyplomowych z Funduszu Pracy.


Rząd w ramach programu 50+ mającego na celu aktywizację zawodową osób starszych zaproponował istotne zmiany w zasadach szkolenia starszych pracowników.

- Będzie m.in. możliwość ubiegania się przez pracowników, którzy ukończyli 45 lat, o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych przez Fundusz Pracy - mówi Hanna Świątkiewicz-Zych, dyrektor departamentu rynku pracy.

Tłumaczy, że na obecnym etapie prac nie przewiduje się jednak możliwości przyznania finansowania kosztów tych studiów osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Zdaniem Zbigniewa Żurka z Business Centre Club osoby, które ukończyły 45 lat, będą w znikomym stopniu zainteresowane podjęciem studiów podyplomowych. W praktyce więc nowe rozwiązanie nie znajdzie zastosowania.

- Obecnie studia podyplomowe w niewielkim stopniu dają konkretne umiejętności. Często służą jedynie zdobyciu formalnych uprawnień - mówi Zbigniew Żurek.

Jego zdaniem z punktu widzenia potrzeb rynku pracy lepiej zamiast finansować studia podyplomowe, przeznaczyć pieniądze na szkolenia dla pracowników, np. w zakresie programów komputerowych czy obsługi wózków widłowych.

Możliwość finansowania studiów podyplomowych jest jednym z elementów zmian w szkoleniach planowanych przez rząd. Generalną zasadą będzie, że z FP mają być finansowane szkolenia pracowników. Otrzymają na to kwotę wynoszącą dwukrotność średniej płacy (obecnie 5799,6 zł). Pracownik, który ukończył 45 lat, sam wskaże szkolenie, w którym chce wziąć udział. Przewiduje się także wprowadzenie nowych zasad refundacji kosztów szkoleń pracowników w wieku powyżej 45 lat poniesionych przez pracodawców, którzy utworzyli fundusz szkoleniowy. Firmy, które przeszkolą takich pracowników, otrzymają z FP 80 proc. kosztów. Kwota ta nie będzie wyższa niż dwukrotność przeciętnej płacy.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK