| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksport w 2008 roku sięgnie

Eksport w 2008 roku sięgnie

Eksport będzie wyższy niż w 2007 roku, ale dynamika jego wzrostu wyhamuje w II połowie roku. Z eksportu jako pierwsze mogą rezygnować małe firmy• Działanie przedsiębiorców ułatwiłaby deklaracja rządu o dacie wprowadzenia euro.

Mało prawdopodobne i raczej mało skuteczne wydają się być interwencje walutowe.

- Ostatnie działania rządu umożliwiające przedsiębiorcom polskim rozliczanie się w euro jest jakąś formą pomocy, ale małą. O wiele potrzebniejsze byłoby określenie daty przyjęcia euro, bo przedsiębiorcy chcą wprowadzenia euro - mówi Agnieszka Durlik-Khouri.

Jak wygląda polski eksport

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

OPINIE

ENRICO PAVONI

prezes Fiata

Na razie nie odczuwamy zmniejszonego popytu z zagranicy na nasze samochody. Wręcz przeciwnie, oczekujemy, że ten rok, jeżeli chodzi o eksport, będzie jeszcze lepszy niż poprzedni. Mamy jednak na uwadze to, że pewne problemy ze zmniejszonym popytem mogą pojawić się w 2009 lub 2010 roku. W przypadku kursu złotego to jest to dla nas dość bolesna sprawa, na eksport przeznaczamy ponad 95 proc. naszej produkcji. Zabezpieczamy się przed ryzykiem kursowym, ale trzeba pamiętać, że są zabezpieczenia krótkoterminowe.

PAWEŁ JARCZEWSKI

prezes Zakładów Azotowych Puławy

Nasza spółka jest jednym z większych Polskich eksporterów, a niekorzystny wpływ aprecjacji złotówki do euro jest minimalizowany przez transakcje zabezpieczające. Dzięki zawartym transakcjom hedgingowym spółka posiada zabezpieczenie ekspozycji w euro i dolarze, dzięki czemu osiąga wymierne korzyści. Trendy na rynku chemicznym i nawozowym są obecnie bardzo korzystne, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki - prognozy na obecny rok obrotowy 2007/2008 są rekordowo wysokie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK