| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dzięki promotorowi firma przyspieszy rozpoczęcie inwestycji

Dzięki promotorowi firma przyspieszy rozpoczęcie inwestycji

Od maja przedsiębiorcy, którzy chcą sięgnąć po unijne dotacje, będą mogli korzystać z usług promotorów. Ich pomoc o kilka miesięcy przyspieszy uruchomienie inwestycji.


Promotorami unijnych projektów chce zostać 140 osób. Tylu chętnych zgłosiło się do konkursu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Promotorzy mają pomagać przedsiębiorcom w przygotowaniu wniosków o unijne dotacje, a także wstępnie je oceniać.

Firmy, które skorzystają z usług promotora i uzyskają od niego pozytywną opinię o swojej inwestycji, będą mogły od razu rozpocząć realizację projektu. Pozostali przedsiębiorcy będą musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Zgodnie z unijnym prawem będą mogli rozpocząć swoją inwestycję, gdy otrzymają na to zgodę PARP.

Przykładowo 12 maja agencja rozpoczyna nabór wniosków o unijne dotacje. Zakończy go pod koniec lipca. To oznacza, że firmy, które złożą swoje projekty w konkursie, będą musiały zwlekać z rozpoczęciem inwestycji co najmniej do końca sierpnia. Chyba, że skorzystają z pomocy promotora.

- To rozwiązanie to marchewka, która ma zachęcić przedsiębiorców do korzystania z usług promotorów - podkreśla Danuta Jabłońska, szefowa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zdaniem Marzeny Chmielewskiej z PKPP Lewiatan to dobre rozwiązanie, bo pozwoli na wcześniejsze uruchomienie inwestycji.

- Zwiększy też odpowiedzialność promotora. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskają pewność, że jego praca nie zakończy się tylko na formalnej ocenie dokumentów, ale, że zaangażuje się on w jak najlepsze wpisanie inwestycji w kryteria konkursów o dotacje - podkreśla przedstawicielka PKPP Lewiatan.

PARP obiecuje, że listę osób, które będą promotorami, poznamy na początku maja. Wcześniej kandydatów na promotorów czeka test, który sprawdzi ich umiejętności oraz szkolenia.

- Szacujemy, że w ramach konkursu wybierzemy od 30 do 60 promotorów. Jeśli okaże się, że w trakcie ich pracy będą województwa, w których natężenie pracy promotora jest bardzo dużo, będziemy na bieżąco poszerzać listę ekspertów - wyjaśnia Monika Karwat-Bury.

Promotor może zarobić do 560 zł brutto za ocenę jednego projektu. Będzie miał na to maksymalnie dziesięć dni.

Z usług promotorów będą mogły jednak skorzystać tylko firmy ubiegające się o unijne wsparcie z PARP, a nie z programów regionalnych.

- Szkoda, bo przedsiębiorcy w regionach także liczą na pomoc w ubieganiu się o dotacje - mówi Marzena Chmielewska.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Od 12 maja przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o unijne dotacje w dwóch konkursach ogłoszonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Pierwszy z nich dotyczy wsparcia dla wysoko innowacyjnych inwestycji o wartości od 8 do 160 mln zł. Natomiast drugi to pomoc finansowa przy inwestowaniu przez firmę w działalność badawczo-naukową. Budżet obu konkursów przekracza 1,5 mld zł.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »