| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Resort gospodarki chce wstrzymać prace nad ustawą o koncesjach do czasu opracowania własnego projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.


Przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi wkrótce ma trafić na Komitet Europejski Rady Ministrów. Koncesje mają ułatwić współpracę podmiotów publicznych z prywatnymi przedsiębiorcami. Będą one przede wszystkim mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne.

Ministerstwo Gospodarki chce jednak doprowadzić do wstrzymania prac nad ustawą koncesyjną do czasu przygotowania własnej ustawy o PPP. Chce także włączyć problematykę koncesyjną do prawa zamówień publicznych.

- Problematyka projektu ustawy o koncesji na roboty budowlane i usługi oraz przyjęta metoda regulacji i brzmienie przepisów projektu ustawy koncesyjnej wskazują na nierozerwalne związki z prawem zamówień publicznych - uzasadnia stanowisko resortu gospodarki wiceminister Adam Szejnfeld w piśmie skierowanym do Zbigniewa Derdziuka, ministra, przewodniczącego Komitetu Stałego RM. Co więcej, niektóre z bardzo trafnych rozwiązań, zdaniem ministra, zawarte w projekcie ustawy o koncesji mogłyby w sposób znaczący ułatwić udzielanie tradycyjnych zamówień publicznych.

Ustawowy model PPP zakłada bardzie daleko idącą współpracę między sektorem publicznym a prywatnym.

- W ramach partnerstwa dochodzi do bogatszej wymiany praw i obowiązków niż w przypadku koncesji. Jednym z modeli partnerstwa jest powołanie przez podmiot publiczny i partnera prywatnego spółki celowej - wskazuje Adam Szejnfeld.

Takim stanowiskiem resortu gospodarki zdumiony jest Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, który w resorcie odpowiada za prace nad ustawą koncesyjną. Według niego ustawa koncesyjna uzupełnia zinstytucjonalizowany system współpracy podmiotów publicznych z prywatnymi i w żaden sposób nie wyklucza partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Ustawa koncesyjna jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Resort infrastruktury uzyskał upoważnienie do kontynuowania prac nad tą ustawą od prezesa Rady Ministrów. Z kolei szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nie widzi żadnych przeszkód w kontynuowaniu prac nad ustawą o koncesjach. Być może reakcja ministra Adama Szejnfelda wynika z faktu, że prace nad ustawą o ppp są jeszcze w fazie początkowej - uzasadnia Andrzej Panasiuk.

- Również stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych jest jednoznaczne w tej kwestii, że należy wyodrębnić koncesje z prawa zamówień publicznych i stworzyć jednolitą elastyczną regulację prawną. Chciałbym nadmienić, że projekt ustawy koncesyjnej spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i oceną nie tylko w kraju, lecz również w trakcie konsultacji z Komisją Europejską - dodaje Andrzej Panasiuk.

Spór o przepisy o koncesjach na roboty budowlane i usługi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »