| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie lekarskie uzasadnia zaprzestanie opłacania składek do ZUS

Zwolnienie lekarskie uzasadnia zaprzestanie opłacania składek do ZUS

Podstawą do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest udokumentowanie przez przedsiębiorcę faktu, że nie może prowadzić działalności gospodarczej.


Ubezpieczona odwołała się do sądu od decyzji ZUS, w której zakład stwierdził, że w kilkudziesięciu okresach podlegała obowiązkowi ubezpieczenia społecznego jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. ZUS z tego powodu obciążył ją obowiązkami zapłaty zaległych składek. Ubezpieczona twierdziła, że nie opłacała składek, bo nie podlegała obowiązkowi ubezpieczenia, gdyż zawieszała wtedy działalność gospodarczą z powodu choroby. Zawieszenie to zgłaszała do ZUS i urzędu skarbowego. Nie przedstawiła jednak zaświadczeń lekarskich dokumentujących, że była niezdolna do pracy w tych okresach.

Sąd I instancji oddalił odwołanie, stwierdzając, że prowadzenie działalności z przerwami podyktowanymi potrzebami osobistymi, takimi jak chęć odpoczynku z uwagi na stan zdrowia, nie pozbawia tej działalności cechy ciągłości i skutkuje obowiązkiem płacenia składek. Sąd II instancji podzielił to stanowisko, uznając, że faktyczne niewykonywanie działalności gospodarczej nie oznacza zaprzestania jej prowadzenia i nie powoduje uchylenia obowiązku ubezpieczeniowego. Ubezpieczona zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy oddalił jednak jej skargę. W uzasadnieniu wskazał, że definicja działalności gospodarczej, zamieszczona w przepisie art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.), wskazuje, że działalność ta ma być z założenia działalnością wykonywaną w sposób zorganizowany i wykonywaną w czasie z góry nieokreślonym. To z kolei oznacza, że przerwy w faktycznym jej prowadzeniu są, co do zasady, bez znaczenia. Przedsiębiorca ma oczywiście obowiązek zgłaszania wszelkich zmian związanych z prowadzoną działalnością. Taką zmianą może być również choroba przedsiębiorcy - a udokumentowana i usprawiedliwiona przerwa spowodowana chorobą może uzasadniać zwolnienie z opłacania składek za ten okres (wyrok z 11 stycznia 2005 r., I UK 105/04). W rozpatrywanej jednak przez SN sprawie takie rozwiązanie nie mogło mieć miejsca, gdyż ubezpieczona nie wykazała, że w spornych okresach nie prowadziła działalności gospodarczej z powodu choroby skutkującej jej niezdolnością do pracy.

Sygn. akt I UK 208/07

Maria Sankowska

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK