| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy chcą ulgi dla izb gospodarczych

Przedsiębiorcy chcą ulgi dla izb gospodarczych

Posłowie proponują, żeby dochody izb gospodarczych w części przeznaczonej na cele statutowe zwolnić z podatku dochodowego od osób prawnych.


ZMIANA PRAWA

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt przewiduje dokonanie zmian w art. 17 ust. l pkt 39 tej ustawy. Wymieniono w nim organizacje, których dochody w części przeznaczonej na cele statutowe - z wyłączeniem działalności gospodarczej - są zwolnione z podatku dochodowego. W obecnym brzmieniu przepis ten dotyczy związków zawodowych, organizacji pracodawców, partii politycznych, społeczno-zawodowych organizacji rolników oraz izb rolniczych - działających na podstawie odrębnych ustaw.

Posłowie w przygotowanym projekcie proponują, żeby objąć zwolnieniem podatkowym również izby gospodarcze, które działają na podstawie ustawy o izbach gospodarczych. Są one bowiem organizacjami o charakterze bardzo zbliżonym do wymienionych w obowiązującej aktualnie ustawie - podkreślają autorzy projektu.

Jak poinformowano Gazetę Prawną w Krajowej Izbie Gospodarczej, KIG uważa, że obecny przepis stanowi swoistego rodzaju dyskryminację izb gospodarczych, działających na podstawie ustawy o izbach gospodarczych, w stosunku do innych organizacji społecznych o podobnym charakterze. Opodatkowanie dochodu w części przeznaczonej na cele statutowe skutkować może znacznym ograniczeniem działalności wielu izb gospodarczych. Wśród 143 członków KIG jest 121 izb gospodarczych.

Działają również izby nie- zrzeszone w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Ponieważ rozwiązania proponowane w poselskim projekcie nowelizacji ustawy są korzystne dla określonej grupy podatników, zatem zmiany mogą być dokonane w trakcie roku podatkowego. Projekt przewiduje więc, że nowelizacja wejdzie w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia.

Ważne!

Nie można wykluczyć, że opodatkowanie dochodu w części przeznaczonej na cele statutowe może przyczyniać się do ograniczenia działalności wielu izb gospodarczych

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Więcej: www.sejm.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK