| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Elektroniczne przetargi zapewnią konkurencję

Elektroniczne przetargi zapewnią konkurencję

System udzielania kontraktów publicznych ma być przyjazny dla małych i średnich przedsiębiorców.


ZMIANA PRAWA

Rząd przyjął dokument Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój. Resort gospodarki, który jest autorem ponad 70-stronicowej analizy, wskazał w niej bariery rynku zamówień w Polsce oraz propozycje rozwiązań, które przekształcą polski system przetargów w bardziej przyjazny dla małych i średnich przedsiębiorców.

Zamówienia mają przede wszystkim sprzyjać innowacjom i ochronie środowiska. Rząd chce też zwiększyć udział środków elektronicznych w udzielaniu kontraktów publicznych.

Aby zamówienia stały się bardziej przyjazne dla przedsiębiorców, wystarczą tzw. miękkie działania, czyli rozwój doradztwa i szkoleń, stałe dbanie o przejrzystość procedur i redukcja obciążeń finansowych firm, które uczestniczą w przetargach. Dostęp małych firm do zamówień zwiększa się dzięki możliwości dzielenia dużych zamówień na części. Podobny skutek daje możliwość tworzenia konsorcjów przez kilka firm, które wspólnie ubiegają się o zamówienia. Zwiększeniu udziału MSP w rynku zamówień sprzyja także rozszerzenie katalogu form wnoszenia wadium oraz zabezpieczenia wykonania umowy.

- Dopuszczalność wnoszenia wadium, np. w formie poręczeń bankowych, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, jest wyrazem bardziej elastycznego podejścia do sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców - twierdzą autorzy nowej strategii.

Rząd chce, aby zamawiający kierowali się przy wyborze ofert nie tylko kryterium cenowym. Pod uwagę powinni brać także innowacyjność oraz kryteria ochrony środowiska. Priorytetem rządu ma stać się elektronizacja zamówień publicznych. Zamierza on zachęcać zamawiających i wykonawców do komunikowania się drogą elektroniczną oraz wykorzystywania podpisu elektronicznego. Spowoduje to częstsze korzystanie z licytacji i aukcji elektronicznej.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK