| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niesolidne firmy trafią na internetową czarną listę

Niesolidne firmy trafią na internetową czarną listę

Na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych już wkrótce pojawi się wykaz nierzetelnych wykonawców, którzy wyrządzili szkodę przy wykonywaniu kontraktów publicznych.

Z przetargów nie zostaną jednak wykluczeni wykonawcy, którzy co prawda wyrządzili szkodę, ale jeszcze nie została ona stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

- Nowe brzmienie art. 24 ust. 1 pkt 1 eliminuje sytuacje, w których możliwe było wykluczenie z postępowania nierzetelnego wykonawcy na podstawie innych dowodów niż prawomocne orzeczenie sądu. Rozwiązanie takie z jednej strony uprości sytuację dowodową zamawiających, ale z drugiej - umożliwi ubieganie się o uzyskanie zamówienia tym wykonawcom, którzy już wyrządzili szkodę, ale nie została ona jeszcze stwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu - ocenia Marzena Jaworska, radca prawy w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg.

Dzisiejsze przepisy mimo wad pozwalają zamawiającym reagować na sygnały o nierzetelności wykonawcy, nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze wyroku.

- Obowiązujący teraz przepis, dotyczący wykluczenia wykonawcy z powodu wyrządzenia szkody, wprowadza niejasną sytuację w zakresie dowodzenia przesłanek wykluczenia, przez co ułatwia wykonawcom podważanie decyzji zamawiającego. Jednak pozwala zamawiającym na szybkie reagowanie w przypadku niewykonania czy nienależytego wykonania zamówienia - wskazuje Marzena Jaworska.

Z przetargów nie zostaną wykluczeni wykonawcy, którzy wyrządzili szkodę, ale jeszcze nie została ona stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu

Zamówienia publiczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK